FESTIWAL NAUK PRZYRODNICZYCH ZACHĘCIŁ DO PODRÓŻOWANIA

W ciągu tego tygodnia uczniowie uczestniczyli w różnych wydarzeniach: wykładach, warsztatach, pokazach czy konkursach z obszaru nauk przyrodniczych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W ramach geografii uczniowie wybrali się w podróże bliższe i dalsze. Uczestniczyli w wykładach podróżniczych. Zaczęło się od najbliższej okolicy. Uczniowie kl. 2GC 9 kwietnia poznawali miasto, w którym się uczą, a niektórzy mieszkają – Sosnowiec. Poznali najważniejsze obiekty przyrodnicze Sosnowca – naturalne stanowiska roślin oraz parki rekreacyjne, w których mamy wiele pomników przyrody. Ochroną prawna objęto 70 najbardziej wartościowych drzew np. wiąz szypułkowy, lipa drobnolistna. Uczniowie na mapie Sosnowca wyznaczali trasę atrakcji przyrodniczych.
11 kwietnia Gimnazjaliści mieli okazję sprawdzić swoje wiadomości z zakresu słownictwa geograficznego w języku angielskim w konkursie PEOPLE AND ENVIRONMENT

Kolejne wykłady podróżnicze odbyły się 11 kwietnia rano dla uczniów rozszerzenia geograficznego:

„ Krajobraz wysokogórski – na przykładzie Karpat rumuńskich” prowadzony przez mgr Katarzynę Warzyszak – Koprowską. Najpierw wybraliśmy się w Karpaty zachodniorumuńskie i zwiedzaliśmy jedną z największych i najbardziej znanych jaskiń Rumunii – Peştera Urşilor (Jaskinia Niedźwiedzia).

Przejechaliśmy Transalpiną – drogą DN 67C, przecinającą z północy na południe Góry Parâng – drugie co do wysokości pasmo górskie rumuńskich Karpat. Droga łączy miasta Sebes w Siedmiogrodzie i Novaci. Transalpina jest nieprzejezdna w miesiącach zimowych. Od roku 2010 droga ma asfaltową nawierzchnię, dzięki czemu stała się ogólnodostępna. Transalpina ma też długą historię, gdyż na początku była tylko ścieżką wykorzystywaną przez pasterzy, nazywaną Poteca Dracului (Diabelska ścieżka). W latach 1880 – 1900 ścieżkę zastąpiła prowizoryczna droga, która służyła do pozyskiwania drzewa z pobliskich lasów. Po pierwszej wojnie światowej, ze względów strategicznych, wydłużono ją już do Novaci. Później zyskała miano Drumul Regului (Droga Królewska), gdyż często korzystała z niej rodzina królewska. Obecnie ma rangę drogi krajowej, co oznacza, że wg kryteriów rumuńskich daje możliwość minięcia się dwóch pojazdów, lecz do niedawna i z tym był problem.

Przejechaliśmy też Transfogarską – drogą krajową DN7C . Najwyżej po Transalpinie położona droga Rumunii – osiąga 2034 m n.p.m. Droga Transfogarska przecina z północy na południe Góry Fogaraskie / (rum. MunțiiFăgăraș) – najwyższe pasmo górskie rumuńskich Karpat, między ich dwoma najwyższymi szczytami – Moldoveanu (2544 m) i Negoiu (2535 m). Łączy miasta Sybin w Siedmiogrodzie i Pitești na Wołoszczyźnie.

Po południu w środę 11 kwietnia na Wydziale Nauk o Ziemi w ramach spotkań w Polskim Towarzystwie Geograficznym wysłuchaliśmy relacji z wyprawy do szwedzkiej Laponii.„Szwedzka Laponia – w kulturze Saamów”. Poznaliśmy surowość warunków klimatycznych tego regionu. Mgr Ireneusz Kapler przybliżył życie jego mieszkańców – w rytmie dnia i nocy polarnej, kochających ponad wszystko przyrodę. Poznaliśmy też ich zwyczaje i kuchnię, mogliśmy też spróbować szwedzkich smakołyków: dżem z malin, moroszki oraz z żurawiny. Niezapomniane wrażenie robiły zdjęcia zorzy polarnej. Aż chce się wybrać!

Ostatnim punktem podróży w naszej tygodniowej „wyprawie” palcem po globusie była Nowa Zelandia. 13 kwietnia w piątek gościliśmy po raz kolejny pracownika Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Nauk o Ziemi dr hab. inż. Prof. UŚl Jacka Różkowskiego. Dzięki jego opowieściom i przepięknym zdjęciom poznaliśmy środowisko naturalne Nowej Zelanii. (ang.New Zealand, Kraj Długiej Białej Chmury). Przejechaliśmy wyspy Północną i Południową, poznając różnorodny krajobraz … na dalszą relację zapraszamy w późniejszym terminie.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.