FESTIWAL NAUK PRZYRODNICZYCH

Nauka rozwijana jest przez ludzi w celu coraz lepszego radzenia sobie z rzeczywistością, jaka ich otacza, a także po to, by zaspokoić ciekawość i uzyskać coraz lepsze i głębsze zrozumienie świata.

W naukach empirycznych bardzo ważną, choć nie jedyną, rolę w uzasadnianiu zdań pełni odwołanie się do doświadczenia (eksperyment, obserwacja, zapytanie).Do nauk empirycznych należą nauki przyrodnicze, nic zatem dziwnego, że doświadczanie zdominowało przebieg Festiwalu Nauk Przyrodniczych w naszej szkole, który miał miejsce między 4 a 8 kwietnia 2016.
Sekcja różnych narządów dokonywana była przez gimnazjalistów pod czujnym okiem dr Mróz, asystowali zaś doświadczeni licealiści z klasy 2 matematycznej i I biologicznej, wśród których zapewne znajdują się przyszli studenci kierunków medycznych.

Warsztatowy charakter miały też spotkania z fizjologii człowieka dla klas biologicznych, które zorganizowały panie profesorki- K.Wilk i A.Gałużny. Pod kierunkiem prowadzących z Uniwersytetu Śląskiego uczniowie badali rytmy pracy swojego ciała- sprawdzili, jak dzielnie i zdrowo biją ich serca, omal nie wyzionęli ducha mierząc pojemność i wydolność płuc.
Uczestnicy tych zajęć przekonali się, że wiedzę teoretyczną trzeba połączyć z obserwacją, mierzeniem i badaniem.

Trzeba również umieć zastosować umiejętności wtedy, gdy przyjdzie walczyć o czyjeś życie. II biologiczno-chemiczna uczestniczyła w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które prowadził wykwalifikowany ratownik medyczny, pan Marcin Roznawski.
„Napięcie będzie rosło… Dosłownie!” – tak brzmiały słowa wstępu pani profesor Katarzyny Wilk przed pokazami jej ucznia z klasy 3MAT1. I wcale się nie myliła!Jest jedna zasadnicza rzecz określająca wyjątkowość człowieka – pasja. Swoją pasję i zamiłowanie do elektroniki pokazał w czwartek, siódmego kwietnia, Patryk Kwapień, który poprowadził zajęcia, w jakich uczestniczyły klasy drugie z rozszerzeniem fizycznym. Efekty działania prądu można było zobaczyć, poczuć, a nawet usłyszeć! Generując wysokie napięcia uczniowie obserwowali imponujące łuki plazmowe, silniki jonowe, czuli zapach ozonu i topionej stali i słuchali muzyki z głośnika plazmowego.

Prof. K. Koprowska natomiast zorganizowała warsztaty meteorologiczne na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Uczniowie sami dokonywali pomiarów temperatury i wilgotności otoczenia, dowiedzieli się też od dr Z. Caputy o metodach ustalania ilości pyłu zawieszonego oraz smogu na podstawie inwersji temperatur.

W trakcie Tygodnia Nauk przyrodniczych odbywały się także bardzo ciekawe wykłady.
Profesor Romuald Hassa zaprosił uczniów klas pierwszych na spotkanie z Alfredem Noblem, ciekawostkami dotyczącymi Nagrody Nobla i Nagrody IgNobla. Poznali między innymi szczególnego naukowca – Andre Gejma, który otrzymał Nobla za odkrycie grafenu a IgNobla za prace nad lewitacją latających żab w polu magnetycznym…

Gimnazjaliści i licealiści uczestniczyli, w ramach cyklu Spotkania z Mistrzem, z niezwykłym naukowcem, dr Dariuszem Górką, pracownikiem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który wygłosił wykład z genetyki „Zastosowanie zwierząt transgenicznych z knock-out’em genowym w neurobiologii i genetyce”.

Interesujący był także wykład dr Z. Caputy z WNoZ Uniwersytetu Śląskiego o środowisku przyrodniczym obszarów polarnych.

Problemy związane z fizyką mieszczą się w definicji nauk przyrodniczych, dlatego nauczycielki tego przedmiotu, prof. K. Wilk i E.Chałupska zaprosiły na wykład „Nie bój się, KATE”, który wygłosił prof. Bogusław Fugiel z Zakładu Fizyki Ferroelektryków Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Na wstępie wykładowca zaprezentował krótką historię Kate Liu, wybitnej pianistki, która uznawana jest za uczennicę Chopina. Wstępem wprowadził w temat muzyki pod względem naukowym. Uczniowie poznali pojęcie psychoakustyki i zgłębili jego znaczenie słuchając wielu utworów muzycznych m.in. Sonaty D-dur KV-448 – Mozarta i Etiudy op.10 nr 3 – F. Chopina.

Wydarzeniom z zakresu biologii,chemii, fizyki i geografii towarzyszyły również różne konkursy. „Dookoła świata” zabrała gimnazjalistów prof. K. Koprowska, prof. A. Gałużny i A. Trzęsicka zorganizowały również dla gumisiów szkolny konkurs o ciele i zdrowiu człowieka „Maszyneria człowieka”. Zawodowo nauczycielka chemii, prywatnie miłośniczka psów, prof. B. Jaromin, przeprowadziła konkurs fotograficzny „Mój przyjaciel zwierzak”, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

43 uczniów z 9 gimnazjów wzięło udział w nowej inicjatywie naszej szkoły – Międzyszkolnym Konkursie Biologicznym Genetycznie Zakręceni, którego opiekunem jest prof. E. Mróz.
Festiwal Nauk przyrodniczych promował również postawy proekologiczne. Odbył się staszicowski pokaz mody, w którym wzięli udział zarówno gimnazjaliści, jak i licealiści. Każdy z nich prezentował strój ekologiczny samodzielnie wykonany z surowców wtórnych! Było i pożytecznie i… ładnie!

Pomyśleć, że tyle atrakcji zmieściło się w tydzień!!!

 

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress