Finał XXXIV Ogólnopolskiego Sejmiku Matematyków

W dniach 8-11.06.2017 w Szczyrku już po raz 34. odbył się finał Ogólnopolskiego Sejmiku Matematyków. Konkurs ten jest co roku współorganizowany przez uczącą w naszej szkole mgr. Dorotę Kolany. Z całej Polski nadesłano 84 prace, z których 18 wyróżniono listem gratulacyjnym, a 19 zakwalifikowało się do finału. Tak jak rok temu, wśród finalistów znalazł się uczeń klasy 2MAT1, Mateusz Kocot. Jego praca pod tytułem „Twierdzenie Ptolemeusza oraz Twierdzenie Cevy – dowody i zastosowanie”, napisana pod opieką mgr. Grzegorza Walotka, została doceniona przez jurorów i dzięki temu uczeń naszej szkoły na cztery dni pojechał do Szczyrku.

XXXIV Ogólnopolski Sejmik Matematyków rozpoczął się w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Na uroczystej gali inauguracyjnej obecne były całe klasy 2MAT1 i 2MAT2. Po wysłuchaniu wykładu dr. Andrzeja Dąbrowskiego „Zdaj się na los” oraz krótkiej części artystycznej, uczniowie obu klas rozeszli się w swoje strony, a finaliści oraz organizatorzy udali się autobusem do Szczyrku.

Pierwszy dzień pobytu w tej miejscowości został poświęcony na odpoczynek oraz ostatnie szlify prezentacji. W następny dzień finaliści wygłaszali bowiem 10 minutowe prezentacje, w których zawarli najważniejsze informacje dotyczące ich prac. Pod koniec dnia odbyły się także warsztaty pod okiem dr. Jolanty Sobery, w czasie których uczestnicy programowali zrobione z klocków LEGO roboty.

W trzeci dzień organizatorzy przygotowali dla uczestników serię wykładów popularno-naukowych (dr Wiktor Bartol – „O zbiorach, których nie ma”, mgr Kamila Łyczek – „Bryły nie tylko trójwymiarowe”, dr Zdzisław Pogoda – „Trójwymiarowe przestrzenie”). Następnie odbyły się kolejne warsztaty, w czasie których skonstruowane przez uczestników roboty walczyły ze sobą. Na koniec dnia ogłoszono wyniki sejmikowych zmagań. Wówczas uczeń naszej szkoły, Mateusz Kocot, już oficjalnie uzyskał tytuł finalisty XXXIV Ogólnopolskiego Sejmiku Matematyków. Następny dzień był tym ostatnim. Sejmik zakończył się.