FRANKOFONIA 2018

NewsyMożliwość komentowania FRANKOFONIA 2018 została wyłączona

28 marca klasa III GB po raz trzeci udała się na obchody Frankofonii organizowane w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki w Sosnowcu. Pierwsza część – przygotowana przez mgr Aleksandrę Serwotkę, mgr Elżbietę Pawian oraz studentkę Kingę Rusin – poświęcona była Celtom, a dokładniej – obchodzonym przez nich świętom. Panie prowadzące w bardzo interesujący sposób opowiedziały nam o roli tych świąt w kulturze Celtów. Dowiedzieliśmy się na przykład, że Yule to – w dużym uproszczeniu – dawniejsze Boże Narodzenie, a Samhain funkcjonuje w dzisiejszych czasach jako Halloween. Oczywiście takie święta jak Beltaine czy Lurhnasadh również nie są już dla nas tajemnicą! Na koniec tej części zajęć odbył się quiz sprawdzający, ile zapamiętaliśmy z wykładu. Do odpowiedzi zgłosiło się sporo osób z naszej klasy, a w nagrodę otrzymały one dzienniki oraz zakładki do książek!

W drugiej, bardziej oficjalnej już części, mogliśmy usłyszeć dużo więcej języka francuskiego. Przemawiali bowiem zagraniczni goście zaproszeni prosto z Francji przez Dyrekcję Instytutu. Następnie dr hab. Magdalena Zdrada-Cok przedstawiła, również w języku francuskim, prezentację na temat podróży po Bretanii i nie tylko… Z kolei dr Ksenia Gałuskina bardzo interesująco opowiedziała nam o zastosowaniu maszyn w pracy tłumacza i o samych tłumaczeniach.

Kończącą uroczystość galę wręczenia nagród w konkursie organizowanym w ramach Frankofonii przez Instytut urozmaicił zapierający dech w piersiach występ Edyty Poznańskiej, która zagrała muzykę celtycką oraz starofrancuską na harfie (chociaż może należałoby powiedzieć, qu’ elle joue de la harpe très bien!).

Relacjonowały: Alicja Sadowska i Karolina Ćwieląg z klasy IIIGB.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress