Galeria Awangarda

NewsyMożliwość komentowania Galeria Awangarda została wyłączona

Galeria Awangarda , utworzona przez uczniów i dla uczniów, to miejsce w przestrzeni szkolnej szczególne. Artystyczny Hyde Park , teren wystawowy, forum….

W 2008 roku powołała ją do istnienia Sonia Bała, finalistka Olimpiady Artystycznej w sekcji sztuka, późniejsza studentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Szkolni artyści to ludzie o wyjątkowej wrażliwości, często nieśmiali, czasem zakompleksieni, bo jeszcze nie do końca zdający sobie sprawę ze swojego „piętna”. Jednakże nieodmiennie od tamtego czasu dostarczają nam estetycznych wrażeń, wystawiając swoje prace w Galerii Awangarda. Oglądając ich rysunki, szkice, karykatury, akwarele, obrazy olejne i fotografie, wspólnie uczymy się, jak rozumieć sztukę i jak samemu się przez nią wypowiadać. Czasem nieporadna kreska, zachwiana perspektywa, nasycona barwa wyrażają tyle emocji, napięć, walki i niekiedy…bólu.

Wielu spośród szkolnych artystów zostało architektami, grafikami i plastykami, niektórych pochłonęły inne pasje, ale na pewno wszyscy dzięki Galerii mieli w szkole „swój czas”.Dobrą duszą Galerii jest prof. Żelechowska,z którą artyści mają wyjątkowy kontakt……..

Zapraszamy na kameralny korytarz koło biblioteki, do humanistycznego kąta Szkoły !

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress