GEOGRAFICZNE SPOTKANIA POD GLOBUSEM – SPITSBERGEN

NewsyRelacjeMożliwość komentowania GEOGRAFICZNE SPOTKANIA POD GLOBUSEM – SPITSBERGEN została wyłączona

Po raz kolejny udaliśmy się na wykłady na Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, aby poszerzyć swoją wiedzą, potrzebną do zdania egzaminu dojrzałości, ambitniej – do udziału w Olimpiadzie Geograficznej lub do bardziej przyziemnych uczniowskich sprawdzianów. 11 grudnia wzięliśmy udział w wykładzie mgr Michała Ciepłego pt. „Spitsbergen – wyspa skał i lodu”, który dotyczył środowiska przyrodniczego obszarów polarnych. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Geograficzne spotkania pod Globusem”.

Wyspa Spitsbergen to największa wyspa Norwegii, która wyróżnia się tym, że 60% jej powierzchni jest pokryta lodowcem. Nazwa Spitsbergen oznacza „ostre góry, szczyty”, najwyższe osiągają wysokość ok 1700 m.n.p.m. Z powodu obecności lodowca, sytuacja ciągle ulega tu zmianie, powstają nowe nunataki, bądź odkryte wzgórza. Dlatego właśnie wyspa Spitsbergen nazywana jest „otwartą księgą geologiczną”. Możemy poszczycić się tym, że znajduje się tam Polska Stacja Polarna położona w mieście Horsund, a założona przez Stanisława Siedleckiego.
Ciekawostką jest fakt, że możemy tam znaleźć najdalej na północ położony sklep.

Bardzo ciekawe jest również to, że mimo bliskości bieguna północnego najniższa zanotowana temperatura powietrza była wyższa niż w Polsce, wynosiła -34,2 °C, podczas gdy w Polsce to -40,6 °C. Jest to spowodowane panującym tam klimatem morskim oraz docierającym do wyspy Golfsztromem. Należy jednak pamiętać, iż temperatura odczuwalna jest dużo niższa, z powodu silnych wiatrów. Poznaliśmy także ciekawą faunę, florę oraz charakterystykę życia na tym niezwykłym terenie, będącym praktycznie „na końcu świata”.

Dowiedzieliśmy się także, jak groźne jest globalne ocieplenie, powodujące topnienie lodowców, a co za tym idzie także wzrost poziomu wody w oceanach. Na stronie flood.firetree.net możemy zobaczyć, jak będzie wyglądać mapa świata, jeśli poziom wody podniesie się o kilka, bądź kilkadziesiąt metrów. Wzrost chociażby o 1 metr spowoduje, że duże miasta polskiego wybrzeża, takie jak Gdańsk, Elbląg lub Szczecin, mogą znaleźć się pod wodą.

Wykład na Wydziale Nauk o Ziemi był dla nas niezwykle inspirujący, mamy nadzieję na kolejne spotkania, które poszerzą naszą wiedzę geograficzną.

Julia Gruca Imat1

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii zdjęć ze spotkania.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress