GEOGRAFOWIE na Wydziale Nauk o Ziemi

NewsyMożliwość komentowania GEOGRAFOWIE na Wydziale Nauk o Ziemi została wyłączona

Uczniowie rozszerzenia geograficznego po raz kolejny w tym roku szkolnym odwiedzili Wydział Nauk o Ziemi. 27 listopada uczestniczyli w wykładzie prof. UŚ dr hab. Mariusza Rzętały pt. „ Globalne problemy środowiska przyrodniczego” w ramach cyklu „Geograficzne spotkania pod Globusem”. Profesor w swoim wykładzie poruszył kilka zagadnień dotyczących zagrożeń na Ziemi: począwszy od uderzeń meteorytów, które w dziejach Ziemi niejednokrotnie doprowadziły do eliminacji gatunków, przez problematykę związaną z dziurą ozonową, efektem cieplarnianym, deforestacją, desertyfikacją, zjawiskami wulkanicznymi, trzęsieniami ziemi, aż po zjawisko EL Nino. Dzięki zajęciom mogliśmy przypomnieć sobie i utrwalić niektóre zagadnienia geograficzne, dowiedzieć się nowych ciekawych rzeczy, a wszystko wsparte przepięknymi fotografiami, głównie autorstwa dr Rzętały. Usłyszeliśmy o katastrofie tunguskiej z roku 1908, o meteorycie czelabińskim obserwowanym nad południowym Uralem 15 lutego 2013 roku oraz licznych jeziorach kraterowych w rezerwacie w Morsku w Poznaniu. Dowiedzieliśmy się, że ozon troposferyczny, występujący przy powierzchni Ziemi jest szkodliwy , ale na wysokości 20-30 km jest zbawienny dla życia.

Zmiany stężenia ozonu możemy obserwować na stronie ozonewatch.gsfe.nasa.gov . Poszerzyliśmy również wiedzę o efekcie cieplarnianym: aż w 90% za jego powstawanie odpowiada para wodna, a samo zjawisko jest korzystne dla życia na Ziemi. Gdyby nie efekt cieplarniany, temperatura wynosiłaby zaledwie -170 C- -180 C. Problemem jest natomiast nasilenie zjawiska. Profesor wyjaśnił również, na czym polega zjawisko El Nino – to ciepły prąd pojawiający się co 2-7 lat – aktualnie mamy rok silnie rozwijającego się prądu El Nino.
Wykład był bardzo interesujący, przekazana uczniom wiedza z pewnością zostanie wykorzystana na lekcjach geografii i będzie pomocna w przygotowaniach do matury. Na zakończenie zajęć odbył się sprawdzian, który zdaliśmy na szóstkę!

W listopadzie na Wydziale Nauk o Ziemi gościli również uczniowie klas II rozszerzenia, w doborowym towarzystwie naszych tegorocznych Olimpijczyków: uczniów klasy I MAT1 Igora Tomeckiego i Julii Grucy oraz Pauliny Gwoździk z klasy III MAT3. Poznali tam główne minerały budujące skorupę ziemską. Dowiedzieli się, jak cenne bywają meteoryty, mieli okazję zobaczyć różne skały z grupy skał magmowych, osadowych i metamorficznych, o których uczyli się na lekcjach geografii. Ciekawym doświadczeniem była również wizyta w lapidarium.

Lapidarium to dydaktyczny park geologiczny, w którym pokazane są wśród zieleni kilkutonowe głazy skalne. Każdy z tych głazów reprezentuje inny typ genetyczny skały, powstałej w odmiennym procesie geologicznym. W sosnowieckim lapidarium można podziwiać skały magmowe: głębinowe granity, labradoryt i gabro; skały wylewne: bazalt i porfir; osadowe: piaskowiec „szydłowiecki”, zlepieniec „zygmuntowski” oraz  dewońskie wapienie z kopalną fauną raf koralowych. Natomiast spośród skał metamorficznych spotkamy tu serpentynit oraz gnejs.

Dzięki tym zajęciom uczniowie utrwalili wiedzę dotyczącą dziejów Ziemi. Z pewnością najciekawsza była sala, w której można poznać dzieje człowieka i rekonstrukcje pra pra pra przodków. To naprawdę niezapomniane wrażenia.

 

Zapraszamy do przeglądania zdjęć z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress