Hamlet 2015

NewsyMożliwość komentowania Hamlet 2015 została wyłączona

Benedict Cumberbatch czaruje na scenie w Londynie (i w Katowicach)

Najpierw gasną światła, a potem rozbrzmiewają pierwsze słowa. Widzowie wstrzymują oddech:
co to będzie, co to będzie? Coś idealnego dla koneserów teatru. Panie i Panowie, oto Hamlet 2015! Zagraniczne media okrzyknęły premierę sztuki Szekspira największym teatralnym wydarzeniem tego roku. Bilety wyprzedane zaledwie w kilka minut na rok przed premierą, pielgrzymki fanów z całego świata do Londynu, koczowanie przed teatrem…

Mieliśmy okazję uczestniczyć retransmisji tego niezwykłego przedstawienia, która odbyła się 14 listopada w katowickim Kinie Kosmos. Teatr to widowisko złożone z zamierzonych działań aktorów. Znacznie bardziej przybliża do siebie aktora i widza, niż wyświetlany na ekranie film. Benedict Cumberbatch, który odgrywał tytułową rolę księcia Hamleta zasłużył na wyjątkowe brawa. Emocje, które przekazywał za pomocą swoich gestów, spojrzeń i tonu głosu były niesamowite. Wszyscy aktorzy idealnie ze sobą współpracowali, a gra świateł, scenografia i muzyka świetnie oddawały nastrój akcji. Jeśli ktoś powie mi, że nie wczuł się w panującą atmosferę, w szaleństwo Ofelii i Hamleta, nie uwierzę.  Spektakl trwał około 3 godziny, z dwudziestominutową przerwą przed drugą częścią sztuki. Po przerwie nastrój grozy, tajemnicy, zniszczenia podkreślały ziemia i pył zaściełające scenę oraz grabarz śpiewający do piszczeli. Dramat mieszał się z komizmem, powaga z ironią, tradycja z nowoczesnością.
Pozostaje mi jedynie powiedzieć: gorąco polecam, bo ,,w tym szaleństwie jest metoda”.
30 listopada oraz 17 grudnia  w wybranych kinach sieci Multikino będzie można uczestniczyć w kolejnych retransmisjach spektaklu pt. „Hamlet” z National Theatre. Pokazy odbędą się w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

 

 Dominika Wójtowicz kl.1 BCH

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress