Historycy o sporze biskupa Stanisława z Bolesławem Śmiałym

Uczniowie klas humanistycznych i dwie klasy gimnazjalne „Staszica” po raz kolejny mogły przekonać się jak fascynującą nauką jest historia. Zgodnie z zapowiedziami, które zamieszczaliśmy na naszej stronie już w marcu, 14 czerwca po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole Panią dr hab. Bożenę Czwojdrak, która jest pracownikiem naukowym Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego.

Był to już piąty w tym roku szkolnym wykład z cyklu „Staszicowskie spotkania z historią”. Tak jak anonsowaliśmy to wcześniej, wykład poświęcony był sporom wokół życia i śmierci biskupa krakowskiego Stanisława ze Szczepanowa.

Dużo obiecywaliśmy sobie po tym wykładzie, bowiem tajemnica śmierci biskupa to jedna z większych zagadek średniowiecza. I nie zawiedliśmy się. Na fundamencie złożonym ze znanych nam faktów wykładowczyni zbudowała porywającą historię wypełnioną teoriami, hipotezami, badawczymi pytaniami i historycznymi zagadkami. Najpierw przypomnieliśmy teksty Galla Anonima oraz Wincentego Kadłubka i już po ich wnikliwym porównaniu i głębszej analizie widzieliśmy różnice, które dostrzegli prof. Tadeusz Wojciechowski, czy prof. Tadeusz Grudziński. Następnie Pani Profesor zwróciła naszą uwagę na analogie historii biskupa Stanisława z angielskim Tomaszem Becketem, na szczegóły dotyczące kultu, relikwii i kanonizacji krakowskiego biskupa. Zapoznała nas też z najnowszymi badaniami prof. Jana Powierskiego na temat sporu biskupa Stanisława z królem Bolesławem Śmiałym.

Po raz kolejny za sprawą uniwersyteckiego wykładu zarówno licealiści, jak i gimnazjaliści z wypiekami na twarzy wcielili się w rolę „historycznych detektywów” i uczestniczyli w „historycznym śledztwie”. Jesteśmy pewni, że jeszcze nie raz będziemy przeżywać takie naukowe emocje. Również za sprawą kolejnych wykładów.

© Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 15 w Sosnowcu

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress