Homo electronicus – człowiek w świecie cyfrowym

„Narracje cyfrowe, czyli autokreacja w sieci” – taki był temat zajęć edukacyjnych, w których 7 listopada w katowickim Centrum Sztuki Filmowej „Kosmos” uczestniczyli uczniowie klasy 1b2. Wspomniane zajęcia odbyły się w ramach „Podstaw dziennikarstwa i komunikacji społecznej” – innowacji pedagogicznej realizowanej na języku polskim w klasie pierwszej o rozszerzeniu medialno-prawnym. Prowadzący szkolenie p. Jakub Pudełko przedstawił wpływ kultury cyfrowej na styl życia współczesnego człowieka. Poruszył m. in. problem zacierania się granicy między prywatną a publiczną sferą życia w mediach społecznościowych. Omówił zburzenie hierarchii ważności informacji w necie oraz zjawiska postsubkulturowości i hybrydalności w sieci.

Hybrydalności polegającej na możliwości złożenia przez jednostkę własnej wizji świata z różnych informacji – nierzadko niepełnych i nieprawdziwych – zawartych w Internecie. Przedstawił też fenomen tzw. narcyzmu sieciowego, którego przejawami są m. in. kultura selfie i lajków. Zajęcia poświęcone narracjom w sieci miały uświadomić młodzieży konieczność rozsądnego wykorzystywania narzędzi cyfrowych w procesie komunikacji oraz skłonić ją do refleksji na temat moralnych aspektów i granic autokreacji w Internecie.