Honorowy Patron

2592

Jan Strzelecki

Urodził się 10 stycznia 1918 roku w Sosnowcu. Pochodził z rodziny o wspaniałych tradycjach patriotycznych:

jego dziadek Antoni Piotr Strzelecki uczestniczył w powstaniu styczniowym, ojciec Konstanty Leon Strzelecki był w czasie okupacji hitlerowskiej dowódcą obrony cywilnej Sosnowca, został aresztowany i zamordowany w Mińsku na Białorusi, a mama Janina walczyła w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku w obronie Warszawy w Ochotniczej Legii Kobiecej Wojska Polskiego i to w stopniu kaprala, natomiast w czasie II wojny światowej była szyfrantką Armii Krajowej.

Pan Jan często o sobie mówi -„jestem chłopakiem z Sielca”. Urodził się na sosnowieckim Sielcu, w sąsiedztwie Kościoła Świętej Barbary. Po ukończeniu „powszechniaka” – jak się kiedyś określało szkołę podstawową został uczniem „Staszica”.

Jako uczeń „Staszica” był drużynowym legendarnej dziś „Błękitnej Dwójki” , brał udział w obozach, wycieczkach i rajdach. Tuż przed wkroczeniem wojsk hitlerowskich do Sosnowca na apel dyrektora Zillingera wraz z kolegami wyniósł ze szkoły i ukrył dokumentację harcerską, szkolny sztandar i wiele cennych pamiątek, które nie powinny się znaleźć w rękach wroga.
Pan Jan jest autorem „Historii Błękitnej Dwójki Staszicaków”- opracowania dotyczącego działalności II Zagłębiowskiej Drużyny Harcerskiej.

W 1939 roku Pan Jan Strzelecki ukończył z wyróżnieniem Mazowiecką Szkołę Podchorążych w Zambrowie i jako podchorąży artylerii walczył w 23 pułku artylerii lekkiej w Będzinie w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku. Był dowódcą II plutonu i przez Mikołów i Kraków dotarł do Tomaszowa Lubelskiego, gdzie został ranny.
Swoje dorosłe życie zawodowe związał z górnictwem. Zamieszkał na stałe w Katowicach wraz z żoną Ireną, córką Janiną i synem Krzysztofem.

Był założycielem i prezesem Stowarzyszenia Wychowanków i Sympatyków Liceum im. S. Staszica oraz Fundacji Szkolnej im. S. Staszica; twórcą archiwum historii szkoły. Opracował listę uczniów i absolwentów poległych w zawieruchach wojennych. Opracowana przez niego pełna dokumentacja osobowa i bojowa 23 pal-u została przedłożona dowództwu i Rządowi RP w Londynie oraz Muzeum im. Generała Sikorskiego w Londynie.

Był członkiem Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych. Został odznaczony m.in.Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939 roku, nadanym przez Rząd RP w Londynie i Ministerstwo Spraw Wojskowych oraz wieloma odznaczeniami resortowymi. Ale bodaj najcenniejszym był dla niego tytuł Honorowego Patrona naszej szkoły, oraz „staszicowski znaczek”, który zawsze nosił z dumą jak najważniejsze odznaczenie.

Dnia 8 lutego 2008 r. w uznaniu zasług dla szkoły oraz miasta uchwałą Rady Miejskiej Sosnowca został uhonorowany odznaczeniem Zasłużony dla Miasta Sosnowca.

Zmarł 20 marca 2011 r. w wieku 93 lat.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress