HURRRA !!! ZWYCIĘSTWO NASZYCH GIMNAZJALISTÓW W POLONISTYCZNYM KONKURSIE KURATORYJNYM !

NewsyMożliwość komentowania HURRRA !!! ZWYCIĘSTWO NASZYCH GIMNAZJALISTÓW W POLONISTYCZNYM KONKURSIE KURATORYJNYM ! została wyłączona

W koronnym etapie kuratoryjnego Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego nasza tegoroczna siedmioosobowa ekipa gimnazjalistek zademonstrowała: umiejętności, wiedzę, postawę i klasę!

W finałach uczestnicy analizowali wiersze Cypriana Kamila Norwida i Jacka Kaczmarskiego, a także interpretowali „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego oraz pozytywistyczną powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Rozwiązywali również złożone zadania, wymagające: wiedzy o gatunkach literackich (przykładowo: jakie cechy eposu można rozpoznać w powieści Elizy Orzeszkowej?), kompetencji z zakresu wiedzy o języku, w tym – z frazeologii czy wszystkich działów gramatyki i z niebagatelnych „drobiażdżków”, takich jak ortografia (m.in. uzasadnij pisownię „h” w wyrazach, np. „błahy”, odnosząc się do oboczności głoskowych w wyrazach pokrewnych słowotwórczo…).

Zmagania konkursowe wieńczyło napisanie pracy na temat, inspirowany słowami Norwida: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Tutaj trzeba było ukształtować wypowiedź z punktu widzenia i przeżyć bohatera literackiego, wybranego z kanonu lektur konkursowych. Taka koncepcja wypracowania wymagała od piszących nie tylko wyobraźni, lecz przede wszystkim – znakomitej znajomości tekstów, rozumienia problematyki utworów oraz pogłębionej świadomości czytelniczej w zakresie literackich kreacji postaci … Ufff !…

Siedmioosobowa ekipa wróciła z tarczą i z wawrzynami!

Notabene, aluzja kulturowa – „wrócić z tarczą”, „wawrzyn (laur)”, to dla naszych gimnazjalistek coś oczywistego, bo z trudniejszymi frazeologizmami o rodowodzie antycznym radziły sobie już we wcześniejszych etapach konkursu.

Nasza utytułowana staszicowska SIÓDEMKA w roku szkolnym 2018/2019 – to sześć laureatek i jedna finalistka WKP z Języka Polskiego !!!!!!! Mamy radość zaprezentować tegoroczne ZWYCIĘŻCZYNIE (w porządku alfabetyczno-demokratycznym):

  • NATALIA BIŃKOWSKA z klasy 3 GB
  • KATARZYNA KORUS z klasy 3 GA
  • ALICJA ŁYSIK z klasy 3 GA
  • ZOFIA MENDREK z klasy 3 GB
  • NADIA OLSZEWSKA z klasy 3 GB
  • MARTYNA WAŁĘSA z klasy 3 GB
  • SARA WŁODARZ z klasy 3 GB

Już w ubiegłym roku szkolnym – laureatem WKP z Języka Polskiego został JAKUB MALINOWSKI – obecnie uczeń klasy 3 GA, a wówczas drugoklasista [por. artykuł „Język polski. Złota siódemka laureatów…” z 5 marca 2018].

W tym miejscu chcemy podkreślić, że ostatni rocznik gimnazjalny STASZICA może się chlubić SUPERÓSEMKĄ ZWYCIĘZCÓW kuratoryjnego konkursu z języka polskiego!

Cały STASZIC jest z Was dumny! GRATULACJE! Życzymy dalszych sukcesów w liceum!

Z serdecznym podziękowaniem gratulujemy Waszym Nauczycielkom języka polskiego – Pani Profesor Annie Koninie [ klasa 3 GA] i Pani Profesor Barbarze Strączek [klasa 3 GB] !

Społeczność szkolna STASZICA

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress