IV Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „I … imagine, illustrate, ideate, illuminate” rozstrzygnięty !

Znamy już zwycięzców IV Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego p.t. ” I… imagine, illustrate, ideate, illuminate / Wyobrażam sobie, ilustruję, tworzę, wyjaśniam,” organizowanego przez naszą Szkołę.

Młodym miłośnikom sztuk plastycznych po raz czwarty przyszło zmierzyć się z interpretacją i artystyczną oprawą cytatu twórcy anglojęzycznego. Tym razem inspiracją prac były wersy zaczerpnięte z pierwszego rozdziału książki p.t.: „Walden, czyli życie w lesie, ” której autorem jest XIX-wieczny myśliciel amerykański, Henry David Thoreau:

„Dlaczego człowiek tak mocno zapuścił korzenie w ziemi, że nie może z równą energią poderwać się i wznieść ku niebu? Wszak, szlachetniejsze rośliny ceni się dla owocu, jaki ostatecznie rodzą pośród powietrza i światła, daleko od ziemi?

Do pracy plastycznej, wykonanej dowolną techniką, należało również dołączyć krótki opis – w jaki sposób praca odzwierciedla słowa wspomnianego powyżej amerykańskiego transcendentalisty.
W konkursie brali udział uczniowie klas III Gimnazjów oraz uczniowie klas VIII z regionu. Dziękujemy za wszystkie nadesłane prace! Dziękujemy wszystkim uczestnikom, uczniom i opiekunom!

Zwycięzcom gratulujemy! Nagrody i dyplomy wręczone zostaną podczas IV Staszicowskiej Gali Mistrzów – 28 maja 2019 roku (g. 12:00) – na którą już dziś serdecznie zapraszamy !!!

A oto wyniki:
I miejsce: Antonina Haberling
kl. VIII b Szkoła Podstawowa nr 22 im. Agaty Mróz, Sosnowiec

II miejsce: Maja Rydlewska kl. 3B Gimnazjum w IV L.O z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica, Sosnowiec

III miejsce: Natalia Wontek kl. VIII b Szkoła Podstawowa nr 42, Sosnowiec
*Wyróżnienie: Karolina Kalista kl. VIII b Szkoła Podstawowa nr 45 im. Janusza Korczaka, Sosnowiec

Galeria nagrodzonych prac:

Autor: Antonina Haberling , kl. VIII b
Interpretacja:
Człowiek tak bardzo trzyma się swojej przyziemności, że boi się, albo nawet nie chce, ryzykować.
Największy sukces odniosły osoby, które nie bały się wyjść przed szereg. Efektem ich odwagi i indywidualizmu są dzieła, czyny i myśli – „owoce” ich ponadprzeciętności.

Autor: Maja Rydlewska, kl. III B Gimnazjum
Opis:
W pracy przedstawiłam moją interpretację cytatu Henry’ego Davida Thoreau. Przedstawia ona jezioro, które jest odniesieniem do tego, nad którym autor spędził samotnie dwa lata pisząc „Walden, czyli życie w lesie”. Nad wodą leci biała gołębica, która jest metaforą wolności, jednocześnie wznosi się ona w niebo.

Człowiek, wrośnięty w drzewo, nie jest w stanie tego zrobić, więc tęsknie wyciąga rękę w stronę ptaka. Odnoszę się tu do fragmentu o zapuszczaniu korzeni i braku możliwości wzniesienia się. Jest to odwieczne pragnienie ludzkości, niespełnione od czasów Ikara.

Autor: Natalia Wontek kl. VIII b
Opis pracy:
Gałąź z owocami przedstawia ludzkie cechy, uczucia i marzenia, które chciałby osiągnąć. Postać kobiety symbolizuje wszystkich ludzi, którzy chcą dożyć do wyznaczonych sobie celów, zajmują się sprawami mniej ważnymi, bardziej przyziemnymi , które odciągają ich od rzeczy naprawdę ważnych.

Te sprawy symbolizują korzenie. Skrzydła symbolizują możliwość wzbicia się do gałęzi, jednak człowiek zaprzepaszcza tą możliwość z braku energii, którą zużywa na sprawy ziemskie, dlatego owe skrzydła są złożone.

Wyróżnienie
Autor: Karolina Kalista kl. VIII b
Interpretacja:
Głębokie pragnienie szczęścia i wolności tkwi w każdym człowieku. W skrytości serca podążamy do miejsc prześwietlonych błękitem, pełnych spokoju, wypełnionych światłem. Intuicyjnie wiemy, że prostota i kierowanie się prawem natury, napełnia serce mocą potrzebną do życia.

Czujemy, że piękniejsze owoce myśli ludzkich rodzą się w podążaniu za marzeniami, optymizmem, miłością.

W wielu z nas zamknięte jest pragnienie dotarcia do rzeki, w której nie ma cieni tego co minęło, ani tego co zdarzyć się może – istnieje tylko chwila obecna. Mimo wewnętrznej intuicji, która podpowiada co jest najlepsze w życiu, niejeden z nas koncentruje się na tym, żeby mieć, a nie być.
Pozwalamy zakłócać normalny bieg życia. Dobrowolnie doprowadzamy do zachwiania wewnętrznej równowagi.

Stajemy się niewolnikami pomnażania dóbr, kupowania – ,,zapuszczenia korzeni w ziemi”. Takie działania bezpowrotnie podcinają skrzydła. Nie dają możliwości ,,wniesienia się ku niebu” i rozwijania swoich marzeń. Mój rysunek ma przypominać, że świat powinien być miejscem bycia, a nie posiadania.