IV Staszicowski Dzień Języka Ojczystego

NewsyMożliwość komentowania IV Staszicowski Dzień Języka Ojczystego została wyłączona

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, święto ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Dzień ten odnosi się do tragicznych wydarzeń z 1952 roku, kiedy w czasie pokojowej demonstracji zginęło pięciu studentów uniwersytetu w Dhace (Bangladesz), domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. To wydarzenie stało się symbolem walki o język ojczysty i przypomina o potrzebie jego ochrony.
W historii języka polskiego również nie brakowało trudnych okresów. Podczas zaborów i w czasie okupacji podejmowano wiele działań wymierzonych w polską kulturę i świadomość narodową, a język polski znikał ze szkół, urzędów, miejsc publicznych. Działaniom tym towarzyszyły zawsze różne formy obrony języka i tożsamości, jak np. tajne nauczanie.

Dzisiaj możemy jednak nie tylko swobodnie posługiwać się językiem polskim, ale i zgłębiać jego początki, historię i zróżnicowanie: odmiany, gwary i dialekty. Równie fascynująca jak przeszłość języka jest i jego przyszłość. Język ciągle się zmienia, tak jak zmienia się świat, który opisuje. Warto uważniej przyjrzeć się tym zmianom, modom językowym i nowym słowom, które pojawiają się w polszczyźnie. Poniżej prezentujemy Słownik wyrazów modnych. Powstał na podstawie propozycji uczniów (podziękowania dla klasy 2a, 2b, 2c🙂 oraz strony Obserwatorium Językowego UW.

Zachęcamy do przeglądania prezentacji.