Jak skręcić płaszczyznę polaryzacji? Dzień otwarty na Wydziale Fizyki UŚ

W PRIMA APRILIS (1 kwietnia 2019 r.) klasy 2Mat1 i 2Mat2, wzięły udział w wykładach zorganizowanych przez pracowników Wydziału Fizyki Uniwersytetu Śląskiego z okazji dnia otwartego uczelni. Po ogólnej prezentacji wydziału fizyki przez prof. Seweryna Kowalskiego, kilku wykładach absolwentów Uniwersytetu Śląskiego oraz przedstawieniu możliwości, które daje studentom nauka na tym właśnie wydziale, przyszedł czas na zwiedzanie pracowni oraz rozmowy ze studentami i wykładowcami uczelni. Mogliśmy między innymi usłyszeć kilka ciekawostek o badaniach EKG oraz EEG, ferroelektrykach oraz dowiedzieć się, czym zajmuje się fizyka cząstek elementarnych, astrofizyka i kosmologia.

Druga część dnia rozpoczęła się od przejazdu z Wydziału Fizyki UŚ w Chorzowie do Katowic na Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii. W laboratorium I Pracowni Fizycznej pod czujnym okiem pracowników uczelni mieliśmy okazję samodzielnie przeprowadzić fizyczne eksperymenty, takie jak: wyznaczanie prędkości dźwięku, badanie wad soczewek, wyznaczanie sprawności kolektora słonecznego, wyznaczenie modułu Yunga, wyznaczanie ogniskowych soczewki, skręcenie płaszczyzny polaryzacji. Nie było łatwo, ale było ciekawie.

Jan Bińkowski

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.