Jak zostać dyplomatą?

NewsyMożliwość komentowania Jak zostać dyplomatą? została wyłączona

8 października od godz. 9.00 do 11.00 poznawaliśmy tajniki służby dyplomatycznej. Klasy druga i trzecia humanistyczna wraz z nauczycielkami: prof. Sławomirą Dziewięcką i Anną Żelechowską spotkały się z Panem Adamem Folkiem reprezentującym Ośrodek Debaty Międzynarodowej, nad którym opiekę sprawuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Nasz gość w niezwykle interesujący sposób w oparciu o ciekawą prezentację wyjaśnił czym jest protokół dyplomatyczny, opowiedział o jego genezie i zawartości podstawowego dla protokołu dokumentu, konwencji wiedeńskiej z 1961 roku. Następnie zapoznaliśmy się ze strukturą placówki dyplomatycznej. Kim jest ambasador, z grubsza wiedzieliśmy, ale że mówić o nim należy zwyczajowo Jego Ekscelencja, tego chyba nie wiedział nikt. Dowiedzieliśmy się też, kim jest chargé d’affaires i attaché, a kim swojsko brzmiący radca.

Potem była szczególnie ciekawa część spotkania, bo mówił nasz gość o zasadzie precedencji, czyli podstawowej zasadzie protokołu dyplomatycznego polegającej na dbaniu o przestrzeganie właściwej kolejności przy wszystkich czynnościach towarzyszących np. prowadzeniu rozmów międzynarodowych, a więc kto wchodzi pierwszy przez otwarte drzwi, kto komu pierwszy podaje rękę, w jaki sposób się przedstawiamy itd.

Podczas całego spotkania było światowo i elokwentnie, ale prawdziwe salony poczuliśmy, gdy pojawił się temat przyjęć dyplomatycznych. Było o stroju pań i panów, o tym że przed 19.00 absolutnie nie wolno założyć smokingu, o tym czym jest suknia koktajlowa i jakie spodnie kobieta ewentualnie może założyć na przyjęcie. Poznaliśmy podstawowe zasady usadzania gości przy stole i sposoby konstruowania zaproszeń. Niestety nie zdążyliśmy porozmawiać o tym które szczypce są do ślimaków, a które widelce do raków i jak prawidłowo je się homara. Za to przypomniał Pan Adam kilka gaf naszych polityków z gatunku uchybień wobec protokołu dyplomatycznego (np. parasol Bronisława Komorowskiego).

Ponieważ wielu z nas zaczęło już marzyć dla siebie o miejscu w korpusie dyplomatycznym, przedstawiono nam ścieżkę kariery dla dyplomaty. Jak wszystkie tego rodzaju marzenia i to należy zacząć spełniać od porządnego zdania matury i nauczenia się dobrze dwu języków obcych (najlepiej jakichś egzotycznych, może mongolskiego ?). A potem to już gładko …
Mamy nadzieję, że ktoś z nas już nie w teorii a w praktyce pozna tajniki pracy dyplomaty i gdzieś w dalekim kraju godnie będzie reprezentował nasz kraj.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress