JAKA TO PATRIOTYCZNA MELODIA, CZYLI RADOSNE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

NewsyMożliwość komentowania JAKA TO PATRIOTYCZNA MELODIA, CZYLI RADOSNE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI została wyłączona

11 listopada to Święto Niepodległości – urodziny Polski. Słowo „ojczyzna” słyszymy bardzo rzadko, a jeszcze rzadziej sami je wypowiadamy. Jakbyśmy się go wstydzili, że jest staroświeckie, zaściankowe, nieeuropejskie… A jeśli już mówimy o ojczyźnie, to zwykle poważnie i na smutno. Mamy również skłonność, by patriotyczne święta były rozpamiętywaniem ran, klęsk i niepowodzeń. Taką przygnębiającą skłonność mają wszystkie ciężko doświadczone przez historię narody. Można jednak świętować inaczej. 11 listopada to przecież urodziny ojczyzny!

Tak więc my postanowiliśmy radośnie uczcić Święto Niepodległości i przygotowaliśmy program „Jaka to melodia” wypełniony piosenkami patriotycznymi. Piosenkami, które są świadectwem ważnych historycznych wydarzeń, narodowych powstań, wojny i okupacji, klęsk i zwycięstw. Miały te piosenki dodawać otuchy, kiedy było ciężko, a nawet tragicznie, miały wyrażać radość w chwilach zwycięstw i powodzenia, miały też wyrażać coś, co patetycznie nazywa się dumą narodową. Były też wśród tych piosenek piosenki współczesne, często rockowe, współczesnym językiem mówiące o Polsce i patriotyzmie. Mamy nadzieję, że odnaleźliśmy dzisiaj w tych piosenkach wszystkie te emocje i radośnie uczciliśmy Święto Niepodległości.
W programie udział wzięły 4 trzyosobowe drużyny reprezentujące kolejne poziomy klas.

I tak drużyna klas gimnazjalnych to: Jakub Szkutnik IIa, Krzysztof Szuliński IIb, Julia Roch kl. III

Drużyna klas I liceum: Igor Tomecki I mat1, Edyta Jagoda I bp, Zuzia Łyko I bch

Drużyna klas II : Igor Serwicki II mat, Magdalena Boba II b-ch, Wiktor Nogajczyk II m-p

Drużyna klas III w całości pochodziła z klasy IIImat2 i byli to: Kuba Haładus, Adam Stano i Jacek Trzęsimiech.

Po zaciętej walce, błyskawicznym rozpoznawaniu „Krakowiaka kosynierów”, „Warszawianki”, czy „Pierwszej kadrowej” konkurs wygrała i nagrody (bony do empiku) zdobyła drużyna klas drugich liceum.

Wielkie gratulacje.

W trakcie programu były tez popisy solistów. Zachwyceni uczniowie wysłuchali Sawy Bańki i Oskara Strumińskiego oraz chóru uczniów i kilku odważnych nauczycieli. Na zakończenie cała sala pod kierunkiem niezastąpionego wodzireja, czyli Tomka Makowskiego, brawurowo i żywiołowo wykonała 10 zwrotek piosenki legionowej „Przybyli ułani pod okienko”.

Tak więc dziś słowo Polska, ojczyzna, naród kojarzyły nam się z uśmiechem, radością, życzliwością. Bo przecież „piosenka (zwłaszcza patriotyczna) jest dobra na wszystko” .

Zapraszamy do przejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.