KLASA 2MAT2 EKSPERYMENTUJE W IF UJ!

Dnia 23. lutego uczniowie klasy 2mat2 z panią prof. K. Wilk udali się wczesną porą do Krakowa…

Naszym celem były zajęcia laboratoryjne w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wizyta w Solaris – Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego.

Zaczęliśmy od zajęć laboratoryjnych w I. Pracowni Fizycznej.
Podzieliliśmy się na kilkuosobowe grupy, z których każda miała za zadanie przeprowadzić dwa doświadczenia z zakresu mechaniki i termodynamiki. Wyznaczaliśmy współczynniki tarcia dla różnych ciał na równi pochyłej, lepkość cieczy, badaliśmy zachowanie wahadeł sympatycznych oraz sprawdzaliśmy zasady dynamiki dla bryły sztywnej. Wszystko to odbywało się pod czujnym okiem doświadczonych w tych dziedzinach pracowników i doktorantów Instytutu Fizyki. Dzięki zajęciom mogliśmy poznać pracę w laboratorium a także nauczyć się podstaw optymalizacji pomiarów i analiz niepewności pomiarowych. Po zakończonych zajęciach wszyscy byli wyczerpani lecz zadowoleni i podekscytowani ponieważ nie był to jeszcze koniec naszej wycieczki…

Przed nami jeszcze Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego.
Na początek obejrzeliśmy krótki film zapoznający nas z historią powstania Solarisu,
a następnie udaliśmy się na zwiedzanie pierwszego w Polsce synchrotronu. Jest to multidyscyplinarne urządzenie badawcze, które otwiera wiele nowych możliwości w dziedzinach nauk takich jak: biologia, chemia, fizyka, inżynieria materiałowa, medycyna, farmakologia, geologia czy krystalografia. Dzięki uprzejmości pracowników Solarisu mogliśmy zajrzeć w najgłębsze zakątki tego miejsca.

Wyjazd ten jeszcze bardziej zachęcił nas do poszerzania wiedzy fizycznej i.. nie tylko ! 🙂

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress