Klasa II humanistyczna na Dniu Otwartym Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

5 października 2017 r. Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego stanął otworem przed wszystkimi zainteresowanymi problematyką społeczno – polityczną oraz starszą i nowszą historią. Już od godziny 10.00 można było uczestniczyć w wykładach, warsztatach i pokazach. Dla zainteresowanych socjologią był m.in. wykład dr Natalii Stępień „Jak żyć Panie Premierze, czyli o problemach społecznych współczesnej Polski”, dla interesujących się polityką były np. warsztaty „Tęczowy Wąż i Coca – Cola, czyli australijscy aborygeni w XXI w.”

My wybraliśmy zajęcia z historii. Najpierw były zajęcia łączące elementy wykładu z pokazem i demonstracją przygotowane przez studencką grupę rekonstrukcyjną zajmującą się powstaniem i walkami I Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki, czyli tzw. berlingowcami. Studenci ubrani w stosowne mundury w interesujący sposób przypomnieli okoliczności powstania Dywizji „kościuszkowskiej”, a potem z pasją i zaangażowaniem opowiadali o elementach umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia żołnierza walczącego między 1943 a 1945 rokiem na szlaku bojowym między Leniono a Berlinem. Mogliśmy obejrzeć pepesze, granaty, saperki, hełmy, rogatywki, porównać kroje rogatywek i orzełki na czapkach z 1939 i 1943 roku.

Potem rozmawialiśmy z członkami grupy odtwarzającej czasy I wojny światowej, popatrzyliśmy z bliska na pikelhaubę i mundur pruskiego żołnierza z początku XX wieku i część warsztatów militarnych dobiegła końca.

Zasadniczą częścią naszej historycznej wizyty na uniwersytecie był wykład prof. dr hab. Jerzego Sperki dyrektora Instytutu Historii na temat „Nie tylko Grunwald i 100 – złotówka, czyli co jeszcze powinniśmy wiedzieć o panowaniu Władysława Jagiełły”. Profesor mówił o okolicznościach wejścia Jagiełły na polski tron, o zawiłościach zasad sukcesyjnych (czyli dotyczących dziedziczenia korony) panujących w europejskich krajach i o największych dokonaniach władcy. Dowiedzieliśmy się również o różnicach jakie istnieją w ocenie tego władcy w historiografii Polski i Litwy i zupełnie różnym miejscu jakie w historii obu krajów zajmuje.

Należy jednak pamiętać, że Władysław Jagiełło, jak każdy władca, był też zwykłym człowiekiem, po ludzku czującym, kochającym, czy nienawidzącym i tego właśnie ludzkiego oblicza króla dotyczyła druga część wykładu. Było więc i o małżeństwie i relacjach z Jadwigą Andegawenką, o jej tragicznej śmierci, a potem o kolejnych żonach, córkach i upragnionych synach. Było o małżeństwie z rozsądku z Anną Cylejską i niepolitycznym i niedynastycznym małżeństwie z wielkiej miłości z Elżbietą Granowską i wreszcie o kolejnym matrymonialnym wysiłku dobiegającego siedemdziesiątki Jagiełły z młodziutką Zofią Holszańską, które zaowocowało synami i przedłużeniem dynastii.

Wizyta na Wydziale Nauk Społecznych utwierdziła nas w przekonaniu, że wybierając profil humanistyczny dokonaliśmy dobrego wyboru. Historia, sprawy społeczne, polityka to jest to, co nas naprawdę interesuje. Teraz trzeba jeszcze wybrać, którą z dziedzin studiować. Ale na to na szczęście mamy jeszcze prawie dwa lata 🙂

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.