KOLEJNE SPOTKANIE Z MISTRZEM

W piątek, 10 lutego, w progach naszej szkoły gościł pan Jacek Pieśniewski – absolwent Staszica z 1984 roku, laureat konkursu ’’Indeks za debiut’’ a obecnie dziennikarz i publicysta, zajmujący się tematyką motoryzacji. Było to pierwsze spotkanie w ramach Uczniowskiego Klubu Polityki w tym roku.
Podczas spotkania mieliśmy okazję dowiedzieć się wiele na temat manipulacji w mediach i kultury słowa. Poznaliśmy także wiele sposobów na uniknięcie pułapek językowych ukrytych w przekazie medialnym. Była to bardzo ważna lekcja, gdyż, jak zauważył nasz gość, społeczeństwo polskie żyjące w czasach demokracji i wolności słowa w większości jest pozbawione krytycyzmu w stosunku do dostarczanych informacji. W rozmowie został również poruszony temat post-prawdy, czyli powoływania się na źródła w postaci opinii zamiast faktów.
Pan Jacek Pieśniewski podzielił się z nami również swoją historią związaną z trudnym początkiem jego kariery dziennikarskiej, którą rozpoczynał jeszcze w czasach komunizmu. Musiał on zmierzyć się wtedy nie tylko z cenzurą, ale także z przebranżowieniem w zawodzie.
Na zakończenie spotkania profesor Janusz Kubicki wręczył panu Jackowi Pieśniewskiemu legitymację Honorowego Członka Uczniowskiego Klubu Polityki.
Rozmowę poprowadzili : Agnieszka Starczewska oraz Igor Tomecki.

 

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress