Konferencja edukacyjno-naukowa na temat 40.rocznicy powstania KOR

18 października nasza szkoła była gospodarzem wyjątkowego wydarzenia. 40 lat temu nieliczne grono polskich intelektualistów, oburzone brutalnością władz komunistycznych w stosunku do robotników protestujących przeciw drastycznym podwyżkom cen żywności, postanowiło założyć Komitet Obrony Robotników. Zawiązana wówczas po raz pierwszy w historii naszego kraju nić porozumienia między środowiskiem robotniczej i intelektualnej antykomunistycznej opozycji, zaowocowała cztery lata później powstaniem pierwszego, masowego, niezależnego związku zawodowego – NSZZ Solidarność. Związku, który zmienił losy Polski i świata.

W rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników gościliśmy w naszych skromnych progach żywych bohaterów tamtych wydarzeń – Ludwikę i Henryka Wujców oraz Jana Lityńskiego. Byli oni honorowymi uczestnikami zorganizowanej przez nas we współpracy z lokalnymi społecznikami – Adamem i Michałem Lorencami, konferencji dla uczniów sosnowieckich szkół średnich, którą swoją obecnością zaszczycili Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, Burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk i Pełnomocnik Prezydenta Sosnowca ds. Edukacji Zbigniew Byszewski.
W pierwszej części konferencji dr Jarosław Neja ze Śląskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej z ogromną pasją przedstawił genezę powstania i działalność Komitetu Obrony Robotników. Nie omieszkał również zaprezentować sylwetki działaczy i współpracowników tej organizacji z naszego regionu. Następnie zaprezentowany został film „Piosenka z kluczem” w reżyserii Ewy Szpryngier, opowiadający o wydarzeniach roku 1976. W końcu przyszedł czas na głównych bohaterów spotkania.

Ludwika i Henryk Wujcowie oraz Jan Lityński to ludzie niezwykli. Przez wiele lat walczyli o demokratyczną i wolną Polskę cierpiąc prześladowania i represje ze strony komunistycznej władzy. Dzisiaj niektórzy ich towarzysze walki deprecjonują ich zaangażowanie i osiągnięcia. A jednak potrafią w sposób barwny, dowcipny, a przede wszystkim bez osobistego zacietrzewienia i z ogromnym dystansem do siebie opisywać wydarzenia, w których odgrywali tak ważną rolę. Dla sosnowieckich licealistów była to nie tylko niezapomniana lekcja najnowszej historii, ale także przykład jak powinni się zachowywać politycy. Polityka bowiem to służba publiczna, a nie realizacja osobistych interesów, o czym niestety w dniu dzisiejszym tak wielu zapomina. Trudno się więc dziwić, że spotkanie zakończyły długotrwałe oklaski i wspólne zdjęcie z uczestnikami konferencji.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.