Konferencja o OZE w naszej szkole!

NewsyMożliwość komentowania Konferencja o OZE w naszej szkole! została wyłączona

Niektórym pewnie znana jest już grupa „Pozytonów”. Nasza działalność konkursowa niedługo dobiegnie jednak końca, stąd chcielibyśmy ją podsumować. Okazją ku temu jest konferencja dotycząca odnawialnych źródeł energii, a w szczególności energii słonecznej, czyli ostatni etap konkursu i zwieńczenie naszej pracy. Odbyła się w czwartek 16. czerwca 2016 roku o godzinie 17:30 w auli naszej szkoły. Spotkanie zostało przygotowane przez zespół konkursowy wraz z opiekunem mgr Katarzyną Wilk.

Pierwszy etap „Energia Słońca dla szkoły” obejmował stworzenie drużyny, zdobycie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii w szczególności energii słonecznej oraz obliczenie całkowitego zapotrzebowania energetycznego dla budynku szkoły, pieszczotliwie nazywane przez nas „liczeniem żarówek”. Nazwaliśmy naszą drużynę od pozytonu – cząstki elementarnej będącej antycząstką elektronu – nawiązując w ten sposób do naszej pozytywnej energii, ale także pewnej przekory i skłonności do „chodzenia pod prąd”.

W etapie drugim „Energia Słońca dla domu” m.in. obliczaliśmy zapotrzebowanie energetyczne dla pięciu budynków mieszkalnych oraz ile paneli fotowoltaicznych w pełni by je pokryło. Na koniec przedstawiliśmy właścicielom domów otrzymane wyniki. W tej części konkursu zajęliśmy piąte miejsce w Polsce 🙂

Zwieńczeniem zarówno etapu trzeciego „Zarabiaj na Słońcu”, jak i całego konkursu było przygotowanie wyżej wspomnianej konferencji. Całe spotkanie poprowadziła szefowa „Pozytonów”- Sylwia Wardyń z klasy 2MAT. Uczestniczyli w nim Dyrektor Szkoły Grzegorz Walotek, przedstawiciele Banku Ochrony Środowiska: pani Monika Wojewodzic i pani Marta Adamus, Doradcy Energetyczni Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Katowicach panowie Łukasz Balion i Ryszard Mocha, przedstawiciel Firmy ASAT pan Andrzej Mizgała i zaproszeni goście. Konferencja rozpoczęła się
od przedstawienia celów i założeń ogólnopolskiego projektu „Postaw na Słońce” współorganizowanego przez Fundację BOŚ. Podczas konferencji zebrani goście mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat fotowoltaiki dzięki prezentacjom przedstawionym przez uczniów jak również przez zaproszonych ekspertów. Zebrani mogli zadawać prelegentom pytania na forum lub podczas indywidualnej rozmowy po spotkaniu.

Teraz przed grupą „Pozytonów” stoi ostatnie zadanie, którym jest opisanie przebiegu całej konferencji oraz wysłanie skończonego raportu do oceny. Potem już tylko niecierpliwe oczekiwanie na wyniki. Trzymamy kciuki 🙂

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.