Kredyty i pożyczki. Jak nie dać się oszukać?

NewsyMożliwość komentowania Kredyty i pożyczki. Jak nie dać się oszukać? została wyłączona

Anna Jędrzejek, Paweł Trepka i Jakub Kawa, studenci prawa na Uniwersytecie Śląskim i członkowie Koła Naukowego Prawa Cywilnego, zainaugurowali cykliczne zajęcia z prawa, które regularnie będą odbywać się w naszej szkole. Tym razem tematem poniedziałkowych warsztatów były pożyczki i kredyty, a co ważniejsze, praktyczne rady, jak nie dać się oszukać przez parabanki i nieuczciwego kolegę, którego wsparliśmy zastrzykiem gotówki, o czym on już… nie pamięta.

Studenci wyjaśnili różnice pomiędzy kredytem a pożyczką, stopą procentową, marżą a prowizją. Zdradzili tajemnice naliczania odsetek w skali miesięcznej i rocznej, a także magiczną granicę odsetek maksymalnych, która obecnie wynosi 10 procent. Zdradzili także, czy warto trzymać pieniądze w banku, który jest spółką prawa handlowego, czy w SKOK-u, który stanowi… spółdzielnię. Uczniowie mieli także okazję rozwiązać kazusy prawnicze, które w jasny sposób pokazały, że z niechcianej umowy czasami można wyjść obronną ręką, a czasami trzeba ponieść konsekwencje „nagłej żądzy pieniądza”.

Poznali także nowe znaczenie wyzysku i społeczno-gospodarczego przeznaczenia prawa oraz możliwość odstąpienia w określonym terminie od pochopnie zawartej umowy bez ponoszenia konsekwencji.

Zajęcia z prawa będę organizowane cyklicznie. Najbliższe mają dotyczyć ochrony dóbr osobistych.