Krótka, intensywna przebieżka po prawie

Humaniści z klasy II pod opieką pani wicedyrektor Bożeny Kamińskiej-Mrozek po raz kolejny udali się na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Współpraca z uczelnią kwitnie, dzięki której przyszli adepci prawa mają możliwość zgłębiania wiedzy w tym zakresie. Młodzież wzięła udział w dwóch wykładach poświęconych prawu międzynarodowemu. Pierwszy pt.: „Co badamy? O czym mówimy?” poprowadziła prof. dr hab. Barbara Mikołajczyk, kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Prawa Europejskiego. Jak swój wykład skomentowała sama pani profesor – była to „krótka i intensywna przebieżka” po prawie międzynarodowym.

Drugi wykład poświęcony był sprawom współczesnym, a konkretnie tematowi: „W dobie Brexitu. Europa po transformacjach”. Pan dr hab. Marek Zieliński równie ciekawie przedstawił aktualną sytuację polityczną po Brexicie oraz jego możliwe konsekwencje na przyszłość.

Po dwóch ciekawych i treściwych wykładach mogliśmy uczestniczyć w warsztatach przygotowanych przez studentów. Ich tematy były następujące: „Dyplomacja i jej zasady”, „Jak w praktyce wygląda świat dyplomacji?” oraz „Jakie gafy popełniają współcześni politycy?” Inne zajęcia poświęcone były zagadnieniom historyczno-prawnym. Tematem przewodnim były zbrodnie przeciwko ludzkości. Studenci przedstawili sylwetki największych zbrodniarzy oraz przykłady tego typu zbrodni, które miały miejsce na terenie Polski.

Spotkania na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego pozwalają uczniom zapoznać się głębiej z problematyką prawa i zawsze pozostawiają po sobie… uczucie niedosytu.