Łamanie bariery językowej

Łamanie bariery językowej jednym przychodzi z lekkością, są jednak i tacy, którzy mają z tym dość duży problem. Zacznijmy jednak od samego początku. Czym tak naprawdę jest bariera językowa? Jak ją złamać? Bariera językowa to po prostu trudność w porozumiewaniu się w języku obcym. Problem ten dotyczy osób dość dobrze znających „teoretycznie” inny język – zazwyczaj wtedy człowiek jest w stanie napisać mail w obcym języku, przeczytać ze zrozumieniem tekst, czy zrozumieć rozmowę. Problem pojawia się w momencie, kiedy ta osoba ma się wypowiedzieć. Jak sobie poradzić z taką przeszkodą? Sposobów jest kilka.

Przede wszystkim należy pamiętać, by nie przejmować się prostymi oraz małymi błędami. Pomyłki są nieodzowną częścią procesu uczenia się. Gdy nie wyjdzie nam jakieś zadanie z matematyki, to nie porzucamy przedmiotu, tylko myślimy i próbujemy je rozwiązać. Skoro nie boimy się spróbować rozwiązać zadania, to dlaczego boimy się mówić? Powinniśmy się tego zdecydowanie wyzbyć. Warto uświadomić sobie także, że w języku polskim także popełniamy błędy i nie sprawia to bynajmniej, że boimy się posługiwać naszym ojczystym językiem. Taka sama sytuacja powinna mieć miejsce także z językami obcymi.

Moim zdaniem, ważne jest, by wiedzieć, że nikt nie oczekuje od Ciebie perfekcji. W momencie gdy porozumiewasz się z obcokrajowcem w języku polskim, nie spodziewasz się z jego strony czystego, polskiego akcentu, nienagannej gramatyki oraz wyszukanych słówek. Taka sama sytuacja jest w momencie, kiedy Ty rozmawiasz w języku obcym. Oczywiście, trzeba swoją wiedzę zgłębiać i stale się uczyć się, ale na wszystko trzeba dać sobie czas. Na bogaty zasób słownictwa również. A zatem nie bój się, tylko mów! Nawet jeśli się pomylisz, to nic złego się przecież nie stanie. Człowiek przecież uczy się na błędach, nie inaczej jest z językami obcymi.

Z własnego doświadczenia wiem, że dobrym sposobem na pozbycie się strachu przed mówieniem jest podróżowanie. Nie tylko wtedy poznajemy nowe kultury czy ludzi, ale także sami przełamujemy w sobie pewne bariery. Gdy jesteśmy już przyparci do muru, nie znajdziemy innego wyjścia, jak po prostu odezwać się. Z czasem zaczniemy nabierać coraz większej odwagi, aż w końcu będziemy w stanie swobodnie porozumiewać się w języku obcym. Podróżowanie pokaże nam jeszcze jedną rzecz. Mianowicie, uświadomi, że chodzi o zdolność komunikacji. Do niej właśnie powinniśmy dążyć.

Ważne przy łamaniu bariery jest to, by nie tracić kontaktu z językiem. Jeśli nie używaliśmy danego języka, powiedzmy przez rok, znacznie trudniej będzie nam się przełamać. Dlatego tak istotne jest, by mieć ciągły kontakt z językiem. Jest na to kilka sposobów. Można to osiągnąć przez oglądanie filmów, czytanie artykułów albo na przykład słuchanie piosenek.

Filmy, piosenki czy książki są w stanie zagwarantować znacznie więcej niż tylko kontakt z językiem. Dobrym sposobem na osłuchanie się z językiem jest oglądanie produkcji bez lektora, a z napisami. Z piosenek także jesteśmy w stanie wiele wydobyć. Nie tylko przyjemność z posłuchania dobrej muzyki, ale także nowe słownictwo. Taka sama sytuacja jest z książkami. Każda z tych propozycji jest zarówno dobrą rozrywką, ale także poszerza nasze umiejętności językowe i pomaga nam w łamaniu bariery językowej.
Dobrym sposobem, który może pomóc w przełamywaniu granic jest zmiana języka w telefonie. W takim sytuacji, otrzymując w języku obcym choćby najprostsze powiadomienia,ma się nie tylko kontakt z językiem, ale zapamiętujemy wtedy także słownictwo. Myślę, że rozwiązanie to nie jest dużą zmianą, a naprawdę może pomóc.

Kursy językowe są w stanie także pomóc w walce z barierą językową. Nie musi być to kurs językowy za granicą, ważne, by pogłębiać swoją wiedzę, poszerzać zasób słownictwa oraz ćwiczyć. Na rynku znajdziemy wiele szkół językowych, które w swojej ofercie mają zajęcia z native speakerami. Warto zastanowić się nad tym pomysłem.

Bądź naturalny/naturalna. Nie wysilaj się, by mówić z akcentem typowymdla języka. Nikt od Ciebie nie wymaga, żeby Twój akcent był taki, jak rodowitego mieszkańca. Jesteś z Polski, nie bój się więc, że ktoś dojdzie do wniosku, że nie umiesz języka, bo mówisz z polskim akcentem. To nie jest nic złego. Włosi, Francuzi, Niemcy czy Anglicy nie starają się mówić tak jak my w naszym języku, dlatego i my powinniśmy, pozwolić sobie na niedoskonałości i mówienie bez idealnego akcentu.

Mów! Nie tylko będąc za granicą, możesz w języku obcym porozmawiać też ze swoimi przyjaciółmi czy rodzeństwem. Wtedy korzyści są obopólne, uczycie się od siebie nawzajem, a zarazem zdobywacie odwagę.

Łamanie bariery językowej jest niezmiernie istotne. Po pozbyciu się jej będziemy nie tylko czuć się swobodniej, ale także większą przyjemność będzie sprawiało nam podróżowanie, rozmowy z obcokrajowcami czy nawet lekcje w szkole. Nie obawiaj się, że ktoś Cię oceni czy poprawi, tylko mów. Odwagi!

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress