Licealiści na warsztatach „Osobliwości Świata Fizyki”

NewsyMożliwość komentowania Licealiści na warsztatach „Osobliwości Świata Fizyki” została wyłączona

W środę 13 września 2017 r., za sprawą inicjatywy Pani Profesor Katarzyny Nessing, uczniowie z klas 2MAT1 i 2MAT2, rozszerzający fizykę, mieli okazję wybrać się do Instytutu Fizyki im. Augusta Chełkowskiego na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego i uczestniczyć w organizowanych przez tę uczelnię warsztatach dydaktycznych „Osobliwości Świata Fizyki”. Składały się na nie 3 osobne części tematyczne, przy czym my zaczęliśmy od wykładu „Ciepło, zimno, gorąco, mróz!”. Byliśmy świadkami licznych eksperymentów fizycznych dotyczących termodynamiki, od gorąca, aż po mróz, sięgający -273.6 stopnia Celsjusza – a to już pobudza wyobraźnię! Powiem tylko, że ilość przelanego w trakcie pokazu ciekłego azotu, znacząco przekraczała ludzkie wyobrażenie. Następnie czekał nas wykład, o jakże wdzięcznym i oryginalnym tytule, „Elektromagnetyzm wokół nas”. W drugiej sali Instytutu dane nam było przyglądać się licznym doświadczeniom z dziedziny elektromagnetyzmu właśnie. Zostały nam przedstawione m.in. przykłady działania solenoidu czy elektromagnesu. Ostatnia prelekcja odbywała się po nazwą „Fizyka na wakacjach”. Tam, przesympatyczny, pełen werwy wykładowca zawojował nasze serca. Pokazano nam, jak odkrycia fizyczne zostały z czasem zaprzęgnięte do pracy, w celu umilenia nam wypoczynku w każdych warunkach. Warsztaty zakończyły się ok. godziny 13.00.

Zajęcia na Uniwersytecie to zawsze okazja do poszerzenia wiedzy, do poznania osobliwości świata fizyki oraz niezwykłych osobowości – pełnych pasji naukowców. Czekamy na wizyty również w innych ośrodkach naukowych.
Wiktor Jochymczyk 2MAT1

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.