Londyn okiem geografa

Londyn jest stolicą Wielkiej Brytanii, jest położony w południowo-wschodniej części kraju.
Skojarzenia, które budzi w nas słowo „Londyn”:

Big Ben, Tower Brigde, Tower of London, London Eye, Tamiza, piętrowe czerwone autobusy, londyńskie metro, czarne taksówki, budki telefoniczne, rodzina królewska, strażnicy królewscy, Harry Potter, Jaś Fasola, James Bond, Bridget Jones, filmy animowany „Auta” i „Minionki”.
Informacje o Londynie:

Londyn jest pierwszym miastem, które stało się milionowe (w XIX wieku). Teraz Londyn jest na 28. miejscu pod względem liczby ludności, wyprzedzony przez miasta azjatyckie.

Wielki Londyn posiada powierzchnię 1572 km2 i 10 mln ludności. Londyn wraz z otaczającą go aglomeracją tworzą metropolię. Centralna dzielnica to City of London, zwana także „Square Mile”, ponieważ ma ona powierzchnię odpowiadającą przybliżonej mili kwadratowej. Jest ono najstarszą częścią miasta. Zabytki w niej się znajdujące to: Tower of London, Katedra św. Pawła, Tower Bridge i London Bridge.

Miasto Londyn wywodzi się z podbojów rzymskich i pierwotnie było obozem wojskowym. Nosiło ono wtedy miano „Londinium”. Inne miasta tego typu to np. Lutetia, Kindobona, Massilia i Colonia. Rzymianie podczas swoich podbojów stawiali dużych rozmiarów obozy militarne, które cechowały się w zarysie kształtem prostokąta o dwóch głównych ulicach, przecinających się pod kątem prostym. Jedna, biegnąca wzdłuż, druga poprzeczna. Na ich przecięciu znajdować się miało forum, które było najważniejszym punktem obozu. Dopiero w XII wieku wykroczono poza mury miasta. Fragment murów z tego czasu można dziś zobaczyć w jednym z muzeów.

W średniowieczu Londyn stanowił centrum handlu, które zostało zniszczone przez Wikingów w późniejszym czasie. Siedzibą dworu królewskiego był Pałac w Westminster.

W 1666 roku wybuchł wielki pożar w Londynie, który strawił całą zabudowę miasta, która na nieszczęście była drewniana. Pochłonął on znaczną część City of London, nie zdołał on jednak spalić Tower of London oraz Katedry Św. Pawła.

Tamiza- ma ponad 300km i jest bardzo zanieczyszczona, ponieważ dawniej wyrzucali tam wszystko. Obecnie jej stan się polepszył i widać tam ryby.

Wzdłuż Tamizy położonych jest wiele mostów. Ważniejsze z nich to Millenium Bridge (kładka wykręcona przez Lorda Voldemorta), Tower Bridge (podłoga przeszklona, a na suficie lustro).
Na Tamizie stoi również okręt Belfast, który jest możliwy do zwiedzania przez turystów.
Wzdłuż rzeki również położone są doki, które z czasem stały się mniej ważne i przekształcono je w magazyny. Obecnie prowadzone są rewitalizacje i w ich miejscu zostały wybudowane m.in. mieszkania i centrum biznesu.

Muzea: W Londynie jest muzeum doków londyńskich, muzeum transportu (w Anglii narodziła się maszyna parowa, kolej), British Museum (tam znajdują się eksponaty z całego świata).
The Globe- teatr szekspirowski.

Ciekawostki:
– Geneza słowa window – okno (kiedyś, gdy higiena była dość obca ludziom, a zapach był dokuczliwy, w ścianach domostw budowano dziury, przez które miał przelatywać wiatr, stąd nazwa „wind-hole”, która przekształciła się w „window”).

– Budki telefoniczne, aktualnie spełniają funkcję źródła wi-fi.
Tower of London- przed nim stoją strażnicy strzegący klejnotów koronnych. Tam, na dziedzińcu strącono głowy żonom Henryka VIII.

Inne ciekawe miejsca:
– peron „9 i 3/4”, obok którego znajduje się sklep z gadżetami z filmów „Harry Potter” oraz King’s Cross.

Źródła:
Wszystkie informacje zostały podane na wykładzie o temacie „Londyn okiem geografa”, prowadzonym przez dr Martę Chmielewską, który odbył się dnia 09.05.2018 w Instytucie Nauk o Ziemi.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress