NewsyMożliwość komentowania Magiczny wieczór teatralny w „Staszicu”, czyli premiera niekonwencjonalnej wersji „Pigmaliona” została wyłączona

W chłodny wieczór, 12 grudnia, w staszicowskiej „sali teatralnej” odbyła się premiera uwspółcześnionej i spolszczonej wersji słynnego „Pigmaliona” G. B. Shawa. Sztuka została przygotowana w ramach realizowanego od ubiegłego roku w naszym Liceum projektu edukacyjno-artystycznego „Klasyka trochę niekonwencjonalnie”. Ma on na celu popularyzację klasyki literatury i teatru, rozwijanie twórczego myślenia i działania uczniów oraz umiejętności pracy zespołowej. W tym roku przygotowany przez staszicowską młodzież spektakl otrzymał honorowy patronat Prezydenta Sosnowca. Duchem sprawczym niezwykłego 2-godzinnego przedstawienia jest Marta Kołodziejczyk, uczennica klasy maturalnej (humanistycznej), która przygotowała znakomitą adaptację dramatu Shawa, wyreżyserowała go oraz zagrała w nim. Zespół aktorski spisał się na medal, zarówno „weterani” staszicowskiej sceny jak i debiutanci, odtwórcy głównych ról, drugoplanowych oraz epizodów. Poza fantastyczną reżyserią, rewelacyjnym aktorstwem, szczególne słowa uznania należą się Oliwii Grad, która przygotowała znakomitą scenografię i wykonała wiele technicznych prac (niekiedy niedostrzegalnych dla widza) oraz Bartkowi Gładzikowi, który zajął się nagłośnieniem, oświetleniem sceny oraz wieloma technicznymi aspektami widowiska. Bez takich osób jak Oliwia i Bartek oraz innych uczniów dbających o różne detale spektakl w takim kształcie, w jakim go obejrzeliśmy, nie mógłby powstać. Dziękujemy także uczniom – w szczególności Mateuszowi Siegmundowi – którzy zaangażowali się w promocję „Pigmaliona”. Całość – perfekcja. Chapeau bas!!!