MAMY MEDAL!!! – DEBATY OKSFORDZIE NA POZIOMIE OGÓLNOPOLSKIM

12 i 13 czerwca w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego odbyły się rozgrywki finałowe III Turnieju Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. Patronat nad tym wydarzeniem objęli: Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin oraz Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Partnerem turnieju finałowego był Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego.Wzięło w nich udział 16 zespołów – zwycięzców turniejów regionalnych. Wśród nich nasza wspaniała czwórka – Konrad Gluza, Jakub Bąchor, Jan Doromoniec i Jowita Jasińska. W fazie eliminacyjnej przyszło im debatować nad trzema tezami:

1. Demokracja parlamentarna w II RP zawiodła.
2. Martyrologia Polaków na wschodzie w latach 30. i 40. XX wieku miała charakter szczególny na tle innych narodów zamieszkujących ZSRR i kraje przez niego okupowane.
3. Pontyfikat Jana Pawła II miał kluczowe znaczenie dla upadku systemu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ich rywalami były kolejno: I LO im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie, III LO im. Jana Kochanowskiego w Krakowie i II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu. Wszystkie zakończyły się zwycięstwem naszej drużyny. Podobnie było i w ćwierćfinale, gdzie rywalami staszicaków był zespół I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku, a tematem – Harcerstwo było najważniejszym ruchem patriotycznym ostatniego stulecia. Dopiero w półfinale natrafiliśmy na pogromców, a byli nim późniejsi zwycięzcy całego turnieju – uczniowie IV LO im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu.

Trzecie miejsce w kraju to efekt ciężkiej pracy i najlepszy wynik naszej drużyny debatowej w ostatnich latach. Miejmy nadzieję, że nie ostatni. Serdeczne gratulacje dla całej naszej brązowej czwórki!

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress