Matematyczno-przyrodnicza wizyta na Uniwersytecie Jagiellońskim

12 maja chętni uczniowie z klas biologiczno-chemicznych na czele z panią prof. Kamilą Witko wzięli udział w niepowtarzalnym, niesamowitym całodniowym wyjeździe naukowym, którego głównym celem było uczestnictwo w wykładach z zakresu nauk przyrodniczych i matematycznych, a także przeprowadzenie niełatwych doświadczeń. Wszystkie zajęcia odbywały się na terenie nowo powstałego kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy ul. Gronostajowej.
Pierwszą atrakcją wyjazdu było wysłuchanie ciekawego i dość nietypowego wykładu dra Zdzisława Pogody na temat fałszywych twierdzeń. Słuchacze mieli okazję poznać zagadnienie błędnego rozumowania wynikającego z błędnych interpretacji graficznych problemu. Dodatkowo prelegent „udowodnił”, że każdy trójkąt jest równoboczny, a kąt prosty jest rozwarty.

Po wykładzie z matematyki uczniowie klas pierwszych udali się na Wydział Fizyki UJ w celu dostarczenia własnym organizmom niezbędnych aminokwasów, węglowodanów, witamin, soli mineralnych i wody, czyli krótko mówiąc – na obiad.

Kolejnym punktem programu był udział w wykładach na Wydziale Chemii. Studenci z Naukowego Koła Chemików UJ oraz Naukowego Koła Chemii Medycznej i Ochrony Środowiska UJ przygotowali dla gości pokaz doświadczeń chemicznych o enigmatycznym tytule „Moc rozumu”. Podstawą ludzkiego poznania jest rozum i doświadczenie. Przez doświadczenie zyskujemy szereg danych, które rozum przetwarza, tworząc pojęcia, formułując sądy, przeprowadzając wnioskowania. Podczas pokazów studenci Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprezentowali doświadczenia chemiczne, które rozbudziły zmysły wzroku, dotyku, słuchu i węchu.

Wisienką na torcie była wizyta na Wydziale Biologii UJ. Uczniowie „Staszica” mieli okazję wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych pod tytułem „Neurofizjologia od kuchni” i wcielić się w rolę neurobiologów. Pracownicy naukowi pokazali przyszłym naukowcom laboratoria Zakładu Neurofizjologii i Chronobiologii, a także omówili i zaprezentowali wybrane techniki elektrofizjologiczne in vitro, in vivo oraz sposoby posługiwania się specjalistyczną aparaturą niezbędną do przeprowadzenia doświadczeń neurobiologicznych m. in. operacyjnym mikroskopem stereoskopowym wykorzystywanym podczas wykonywania operacji neurochirurgicznej na preparacie in vivo mózgu gryzoni.

Około godziny 18:30 przyszli studenci sprawnie opuścili busa z uśmiechem na twarzy, ale jednocześnie smutkiem w sercu, że wycieczka właśnie się zakończyła. Zdecydowanie dla każdego była to wspaniała okazja do zdobycia wiedzy z zakresu matematyki, chemii i biologii, ale także do międzyklasowej integracji i miłego spędzenia słonecznego weekendu.

Uczniowie klas 1BP1, 1BP2 i 1BCH

Serdecznie zapraszam do przeglądania galerii z wydarzenia.