Matematyka ma różne twarze – spójrz, może któraś Ci się spodoba …

Myślenie matematczne
bardziej rozwija się przez wzbogacanie słownika
niż przez rozwijanie sprawności rachunkowej.
/Leon Jeśmanowicz/

Matematyka ma różne twarze – spójrz, może któraś Ci się spodoba …

W ramach Tygodnia Matematyki mieliśmy okazję posłuchać starszych kolegów, dla których matematyka jest pasją i źródłem inspiracji. Krzysztof Stasiowski – uczeń klasy 2MP wygłosił wykład o algorytmach genetycznych. Zaskoczył wszystkich nie tylko tematyką, ale i błyskotliwością jej przekazania. Marcel Groniak z klasy 3Mat1 w prosty i przejrzysty sposób opowiedział o fascynującym świecie kombinatoryki i rachunku prawdopodobieństwa, a inni uczniowie z tej samej klasy – Dominika Janus i Jakub Filipiak brawurowo przeprowadzili warsztaty z lingwistyki matematycznej.

Niezwykle interesujący wykład pani dr Renaty Jurasińskiej z Uniwersytetu Rzeszowskiego poświęcony był matematycznym inspiracjom w szaradziarstwie. Po wykładzie odbyły się warsztaty poświęcone tematyce łamigłówek matematycznych.

Gimnazjaliści z klas pierwszych zaprosili wszystkich na „Urodziny liczby π” – była słodka loteria matematyczna, wystawa prac uczniowskich i specjalnie przygotowana edycja gazetki szkolnej „Ludolfina„. Jak na gimnazjum dwujęzyczne przystało, była też lekcja matematyki prowadzona w języku angielskim przez uczniów klasy 2GB dla pierwszoklasistów.

Przez cały tydzień trwały konkursy matematyczne – wśród wielu propozycji wyróżnił się „Kangur” z rekordową liczbą 109 uczestników i „Brain benders” czyli konkurs matematyczno-łamigłówkowy w języku angielskim. Klamrą spinającą Festiwal Matematyki były warsztaty dla sosnowieckich (i nie tylko) gimnazjalistów i konkurs „Bomba z matmy”.

Nietypowe warsztaty w siedzibie NOSPR w Katowicach „Matematyka: usłyszeć i zobaczyć” pokazały wykorzystanie matematyki w muzyce i architekturze. Ale matematyka jest wszędzie – miejcie umysły szeroko otwarte, a zobaczycie jej piękno.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress