Międzynarodowe warsztaty fizyki cząstek elementarnych

Dnia 26 lutego miały u nas w szkole miejsce Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych. Brali w nich udział licealiści z klas drugich z rozszerzeniem fizycznym
ale gościliśmy uczniów także z innych szkół m.in z Katowic, Tarnowskich Gór, Jaworzna, Będzina czy Zabrza. Warsztaty przeprowadzili dla nas pracownicy naukowi Instytutu Fizyki Jądrowej Państwowej Akademii Nauk.

Pierwsza część warsztatów obejmowała wykłady o cząstkach elementarnych i wprowadzający do samodzielnej analizy danych eksperymentalnych. Po przerwie, uzbrojeni w zdobytą wiedzę, laptopy, komputery i odpowiednie oprogramowanie przystąpiliśmy do profesjonalnej analizy przypadków zarejestrowanych przez detektory LHC w CERN-ie w poszukiwaniu bozonu Higgsa!
Ostatnią częścią warsztatów była wideokonferencja z pracownikami CERN-u oraz innymi uczestnikami z Barcelony i Innsbrucka. Na konie każdy z nas mógł sprawdzić zdobytą
w warsztatach wiedzę rozwiązując quiz.

Dzięki warsztatom mogliśmy się poczuć jak prawdziwi naukowcy!

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.