Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Tego dnia uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w zajęciach, które dotyczyły różnych tematów związanych z polszczyzną. Za przebieg zajęć odpowiedzialni byli prof. Justyna Trzcińska-Rosik oraz prof. Adrian Mrówka. Licealiści podczas warsztatów fonetycznych dowiedzieli się m. in., co wyróżnia język polski na tle innych języków, jakimi głoskami posługujemy się na co dzień oraz że za „wychowanie do mówienia” odpowiedzialna jest logopedia. W trakcie warsztatów etymologicznych natomiast udowodnili, że wielbłąd to wcale nie wielki błąd matki natury, że słoń wcale się słania i słońca nie zasłania, zaś jamnik nie pochodzi z Jamajki! Z kolei na zajęciach dotyczących redagowania staropolskich przepisów kulinarnych sięgnęli po przepisy na ogony bobrowe, na policzki i uszy daniela oraz na rosół z perłami i złotymi monetami (tak, ten z „Pana Tadeusza”!). Gimnazjaliści zaś zmierzyli się – na gruncie ortograficznym, rzecz jasna! – z kudłatym nietoperzem grającym na moździerzu i tchórzem przytupującym w zakurzonym kołnierzu…Dodatkowo podczas Dnia Języka Ojczystego wszyscy mogli zapoznać się z historią języka polskiego, jego początkami i językowymi zabytkami, a także przyjrzeć się wyświetlanym na monitorze kartom z najważniejszych kodeksów historycznych. Wszystkim uczestnikom zajęć – bardzo dziękujemy! A zainteresowanych językiem polskim, którym nauk o polszczyźnie „mało i mało”, zapraszamy do zapoznania się z artykułem pt. „Ach, te przecinki…” autorstwa prof. Barbary Strączek, który znajduje się na naszej ulubionej stronie internetowej – stronie Staszica!