Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w naszej szkole – 5 grudnia

NewsyMożliwość komentowania Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w naszej szkole – 5 grudnia została wyłączona

Kim jest wolontariusz w teorii i w praktyce? Wiele ciekawych informacji nt. „kto”, „gdzie” i „jak” może pomagać mądrze i skutecznie, dostarczyły wykład i warsztaty prowadzone przez panią Annę Nowicką z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach.

„Zajęcia z przedstawicielką Regionalnego Centrum Wolontariatu odbywały się w formie pracy w grupach. Zajęcia były ciekawe i kształcące. Dzięki pracy w grupach złapałyśmy lepszy kontakt z innymi wolontariuszami oraz dowiedziałyśmy się, w jakich miejscach możemy służyć pomocą jako wolontariuszki. Jednym z naszych zadań było zabezpieczenie jajka za pomocą taśmy i balonów tak, aby jajko się nie zbiło. Wspomniane ćwiczenie z jajkiem rozwijało w nas umiejętności komunikowania się z innymi członkami grupy oraz myślenia. Zajęcia nie polegały tylko na wykonywaniu zadań. Pani przedstawiciel opowiadała nam również przeróżne historie związane z jej pracą oraz ludźmi, których spotyka podczas jej wykonywania. Bardzo miło wspominamy zajęcia z wolontariatu, które nie tylko dostarczyły nam dużo śmiechu i wrażeń ale przede wszystkim informacji i porad cennych w pracy wolontariusza”.

Alicja Sikorska, Emilia Nyk, 1c

Jeśli chodzi o praktykę, to odpowiedź na pytanie, kim jest wolontariusz, nasuwa się sama:
– Pomaga odrabiać lekcje dzieciom ze świetlic: „U Matki Teresy” i w „Domu Aniołów Stróżów” oraz z Domu Dziecka nr 1 (a jest ich kilkunastu – pracowitych, wytrwałych, odpowiedzialnych, którzy pracują z młodszymi od siebie, ucząc ich, organizując im czas wolny). Na pochwałę zasługują szczególnie: Oliwia Mróz, Dawid Wiśniewski, Paweł Stehlik, Jakub Noszczyk, Zosia Stanek, Martyna Misiak, Zosia Michoń, Daria Parzelska, Szymon Hill, Kasia Płóciennik, Emilka Andres i inni.

Wolontariusz uczy się pokonywać bariery lęku i niezrozumienia, poszukiwać różnych sposobów komunikacji, np. podczas spotkań z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Ostatnio takie integracyjne zajęcia, przygotowane przez naszych wolontariuszy, odbyły się właśnie w Dniu Wolontariusza, w budynku naszego Liceum. Kalambury, taniec, wspólny posiłek i rozmowa, a także mikołajkowe upominki – to ważniejsze wydarzenia ze spotkania z wychowankami Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie. Na szczególną pochwałę w organizowaniu zabaw zasługują: Zosia Stanek, Martyna Misiak, Natalia Babczyńska, Monika Zimny, Zuzia Rotarska, Roch Olesiński, Emilka Ciepiela, Zuzia Grzędzińska, Oliwia Mróz, Ola Dylewska, Emilka Głowa, Kasia Płóciennik.

Uroczystym zwieńczeniem obchodów Dnia Wolontariusza było uroczyste przekazanie dyplomów dla klas, które uzbierały najwięcej przypraw (w ramach akcji Caritas „Kromka chleba w szkołach”) oraz słodyczy dla dzieci z zaprzyjaźnionych placówek, z okazji Mikołaja.
Alicja Sadowska – przewodnicząca Szkolnego Klubu Wolontariatu, wraz z koordynatorkami – panią Anną Matusewicz i panią Wioletta Garnik, ogłosiły zwycięzców – „zbieraczy”, a byli nimi uczniowie z klasy II d! Niewiele mniej uzbierała klas I c (II miejsce), zaś miejsca III i IV zajęły klasy I g i II c.

Dyplomy za udział otrzymały też klasy I a, I b i I d.

Warto również dodać, że 2.12 w naszej szkole odbył się świąteczny kiermasz ciast, z którego dochód 237.97 zł. został przeznaczony na zakup paczek mikołajkowych dla wychowanków Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 30. Dziękujemy, szczególnie klasom I za aktywność i zaangażowanie!

Gratulujemy Wszystkim Wolontariuszom!!! Bez nich, zarówno obchody 5 grudnia, jak i całoroczna działalność na rzecz potrzebujących nie miałyby takiego zasięgu:)

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.