Miłość czy uzależnienie?

NewsyMożliwość komentowania Miłość czy uzależnienie? została wyłączona

Dr Aleksander Mańka, terapeuta, pedagog, twórca Instytutu Twórczej Integracji i dyrektor Instytutu Pedagogiki w Wyższej Szkole Humanitas, gościł w naszej szkole. Temat spotkania był trudny i ważny – „Dojrzewanie do miłości”. Pedagog prowokował do krytycznego i trzeźwego spojrzenia na relacje międzyludzkie, zwłaszcza te rodzinne i wskazywał, jak zbudować sensowną relację, która w przyszłości nie okaże się… toksycznym uzależnieniem.

– Kiedy nie będę miał poczucia własnej wartości, to nie będę miał odwagi, że mogę zbliżyć się do kogoś psychicznie – wyjaśniał dr Aleksander Mańka, podkreślając, jak ważne dla każdego człowieka jest posiadanie własnej autonomii. I że to właśnie ta autonomia, oparta na naszej suwerenności i odrębności, jest atrakcyjna dla drugiego człowieka. A kiedy jej nie posiadamy albo się jej wyrzekamy, to rozsypują się nasze relacje z innymi ludźmi.

Pedagog przestrzegał także przed… fatalnym zauroczeniem, które trwa od 3 do 6 miesięcy i pochopnym podejmowaniem jakichkolwiek decyzji w tym czasie. – Jeśli usłyszysz, że druga osoba nie potrafi bez ciebie żyć, to należy uciekać, gdzie pieprz rośnie. To nie miłość, ale uzależnienie. A wasz uzależniony partner to w przyszłości… potencjalny sprawca przemocy domowej – przekonywał, pokazując problem miłości w odmiennym świetle i przekonując, że nie należy podążać tropem Romea i Julii. A para kochanków w pierwszej kolejności kwalifikowała się nie do stworzenia prawdziwego związku, ale na wizytę u… psychiatry.

 

Zapraszamy do przeglądania galerii zdjęć.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress