MŁODOŚCI! TY NAD POZIOMY WYLATUJ… czyli o uroczystym pożegnaniu absolwentów Gimnazjum im. S. Staszica

NewsyMożliwość komentowania MŁODOŚCI! TY NAD POZIOMY WYLATUJ… czyli o uroczystym pożegnaniu absolwentów Gimnazjum im. S. Staszica została wyłączona

22 czerwca 2017 roku, w przeddzień rozdania świadectw i zakończenia roku szkolnego 2016/2017, o godzinie 17:00 zrobiło się słonecznie w hali sportowej…

Zajaśniało od sukcesów absolwentów klas 3 GA i 3 GB, od sympatii nauczycieli, rodziców, zgromadzonych gości i młodszych klas gimnazjalnych oraz od talentów artystycznych przyjaciół z gimnazjum i liceum, którzy dedykowali występy Trzecioklasistom – bohaterom uroczystości.

Pan Dyrektor Grzegorz Walotek tak refleksyjnie i po ojcowsku wspominał początki szkolnej kariery gimnazjalistów, których w STASZICU nazywamy „gumisiami” [ uwaga: objaśnienie leksykalne pojęcia dla jeszcze niewtajemniczonych; nazwa to kalambur, kojarzący miano dynamicznych, niedźwiadkopodobnych postaci baśni filmowej ze skrótem słowa gimnazjum – GM; ortografię określenia stosujemy w dwóch wariantach – gumiś lub GuMiś ].

„Co roku jesienią na korytarzach naszej szkoły panuje wzmożony ruch. Nowe pierwsze klasy gimnazjalne oswajają przestrzeń i przemieszczają się z nieprawdopodobną szybkością. Gumisie często biegną przed siebie z pochyloną głową i zdarza im się trafić czołem w brzuch jakiegoś licealisty lub nawet nauczyciela. Ale cieszymy się wszyscy z ich obecności, bo wiemy, że w parze z żywiołowością idzie kreatywność. Ruch jest naturą świata i życia… Ruch, zmienność, dążenie do wciąż nowych celów to istota ludzkiej egzystencji. Droga jest ryzykowna, ale nadaje sens działaniom. Bez ruchu nie byłoby postępu. Jeżeli zapowiedzią ma być jedynie ten obolały brzuch, napotkany przez nieostrożnego gumisia, można taką cenę zaakceptować… Nie będzie miał racji ten, kto powie, że nie ma związku między ruchliwością naszych gumisiów a przyszłością globu. Oczywiście, że jest! Są zainteresowani światem tak jak zakamarkami szkolnych korytarzy i pokonują wszystkie przeszkody na drodze zaspokajania ciekawości. Ruchliwość intelektualna i pasja poznawcza to cechy ludzi twórczych, którzy kształtują świat!”

Staszicowskie „GuMisie” czas gimnazjalny 2014–2017 domknęły SUMMA CUM LAUDE!
Oto znakomite wyniki Ich egzaminów gimnazjalnych.

JĘZYK POLSKI:
klasa 3 GA = 92,2% klasa 3 GB = 91,5%

HISTORIA i WoS:
klasa 3 GA = 84,2% klasa 3 GB = 85,7%

MATEMATYKA:
klasa 3 GA = 86,2% klasa 3 GB = 89,5%

CZĘŚĆ PRZYRODNICZA [BIOLOGIA+CHEMIA+FIZYKA]:
klasa 3 GA = 77,4% klasa 3 GB = 83,3%

JĘZYK ANGIELSKI:
(poziom podstawowy) klasa 3 GA = 98,6% klasa 3 GB = 99,5%
(poziom rozszerzony) klasa 3 GA = 91,7% klasa 3 GB = 97,6%

Spektakularne laury w konkursach przedmiotowych (wywalczone nie tylko w klasie trzeciej!) i bardzo wysokie średnie ocen klas na świadectwach ukończenia gimnazjum prowadzą do wniosku – FINIS CORONAT OPUS!
Klasa 3 GA = 4,63 !! Klasa 3 GB = 4,94 !!

W roku szkolnym 2016/2017 nagrody i statuetki DLA WYBITNYCH ABSOLWENTÓW GIMNAZJUM IM. STANISŁAWA STASZICA – powędrowały do: Martyny Borak z klasy 3 GA oraz Michała Stefanika z klasy 3 GB. PRIMUS INTER PARES!

Znakomita większość tegorocznych Trzecioklasistów otrzymała dyplomy i nagrody, honorujące wkład pracy, talenty, pasje i osiągnięcia w różnych dziedzinach… Było to też piękne preludium do imponujących świadectw ukończenia szkoły, które zostały wręczone Absolwentom Gimnazjum podczas uroczystego zamknięcia roku szkolnego, dzień później – 23 czerwca 2017.

Pan Dyrektor Grzegorz Walotek serdecznie konkludował:
„Tacy jesteście, Kochani Absolwenci Gimnazjum Nr 25 z Oddziałami Dwujęzycznymi imienia Stanisława Staszica! Może poruszacie się już po szkolnych korytarzach trochę wolniej niż trzy lata temu, zrobiliście się bardziej stateczni, ale ruchliwość Waszych szarych komórek jest stale imponująca! Tworzycie malowniczą i ambitną grupę, która chętnie rozwija ponadprzeciętne zdolności. W trakcie trzyletniej nauki skrystalizowały się Wasze zainteresowania i sprawdziliście ich głębię w zmaganiach konkursowych, rozmaitych inicjatywach naukowych, artystycznych, działaniach sportowych i społecznych. Macie na swoim koncie wiele osiągnięć! Większość trzecioklasistów zostaje z nami w Liceum STASZICA, co bardzo cieszy. Czeka Was ciąg dalszy staszicowskiej przygody, szansa na kolejne sensowne szkolne lata i rozwój możliwości. Życzę Wam, abyście nie stracili gumisiowej ciekawości świata, otwartości na wyzwania i zawsze dążyli do realizacji marzeń. „Navigare necesse est”. Żeglowanie jest koniecznością… Macie potencjał, a więc uczcie się, poznawajcie, doświadczajcie i rozwijajcie swoje możliwości. Pomyślnych wiatrów!”
Żartobliwie i po przyjacielsku zwracali się do Absolwentów przemawiający młodsi uczniowie, reprezentanci drugoklasistów: Zuzia Karcz z 2 GA i Bartek Gładzik z 2 GB.

W imieniu Rodziców wystąpiła ze słowem z serca płynącym – Pani Joanna Grabowska.
Wychowawczynie klas absolwenckich – Pani Profesor Barbara Mozgawa (3 GA) i Pani Profesor Agata Kaczyńska (3 GA) obdarowały ciepłym wspomnieniem wspólnego czasu oraz motywującym przesłaniem i wręczanymi ”talizmanami” staszicowskimi.

Orację – na dwa dojrzałe głosy – przedstawili w imieniu 3 GA i 3 GB: Martyna Borak oraz Michał Stefanik.

Przyszła pora na kwiaty: od młodszych drugoklasistów dla starszych Absolwentów. Był czas na kwiatowe pożegnanie z Wychowawcami i z Nauczycielami…

Oprawę pożegnania Absolwentów Gimnazjum stanowiły, zarówno podniosłe rytuały, jak i prezentacje artystyczne uczniów-staszicaków.

Zgromadzonych wzruszyła symbolika przekazania Sztandaru Szkoły przez poczet absolwencki. Drugoklasiści stali się depozytariuszami tradycji i jest to piękne zobowiązanie następców…
Entuzjazmem i owacjami widownia nagradzała występy, dedykowane Trzecioklasistom.

Wystąpili:
– w subtelnej i błyskotliwej impresji tanecznej: Kamila Suwart z 1 GC;
– w harmonijnym i nadzwyczajnym duecie instrumentalnym, flet i gitara klasyczna: Iza Wyderka z 2 GA i Wojtek Kuś z 2GB;
– śpiewająco i przebojowo, i niejednokrotnie, i porywająco solo, w duecie i jako trio: gimnazjalistki z 2 GB – Emilka Głowa, Marysia Jabłońska oraz gościnnie licealistki – Wiktoria Kubicka, Małgorzata Szczepek;
– współcześnie i spektakularnie interpretując tekst dwudziestoletniego Adama Mickiewicza: energetyczna ekipa z 2GB – Maks Zając, Ala Sadowska, Karolina Ćwieląg, Julia Gadecka, Emilka Głowa, Basia Szydło z gościnnym udziałem kolegów z 2GA – Bartka Straszaka i Jędrzeja Polaka.

Konferansjerkę poprowadził niezawodny Samorząd Szkolny STASZICA: Krzysztof Flak i Kalina Zalewska.

Oprawa audio-wideo dzięki nieocenionej ekipie radiowęzła: licealiści – Bartek Mól i Szymon Gładzik; prezentacja slajdów z fotograficznej kroniki klas 3 GA i 3 GB została skonfigurowana przez Wiktorię Szymczak z 3 GA.

Dziękujemy wszystkim bohaterom, gościom i współtwórcom uroczystego spotkania!
Radujemy się, że to symboliczne pożegnanie Absolwentów Gimnazjum STASZICA, bo zobaczymy się w naszej Szkole – ze świeżo upieczonymi licealistami STASZICA…

… i ja, Duch STASZICA, tam byłem, a czegom doświadczył, tom opisał w imieniu społeczności szkolnej i dla pamięci kolejnych pokoleń…

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress