Muzyczne czary w Filharmonii Śląskiej

10 mają o godz. 17.00 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach orkiestra symfoniczna w pełnym składzie zaprezentowała się przed młodą publicznością w kolejnym koncercie z cyklu „Młoda filharmonia”. Hasło koncertu brzmiało: „muzyczne czary”. I faktycznie, w kolejnych utworach muzycy wprowadzali słuchaczy w baśniowy świat pełen nimf, czarownic, diabłów, skrzatów, smoków i innych pozaziemskich istot. Już same tytuły utworów wskazywały na takie towarzystwo, bo oto wysłuchaliśmy kolejno: uwertury i arii Papagena z I aktu opery „Czarodziejski flet” W. A. Mozarta, fantazji symfonicznej Modesta Musorgskiego „Noc na Łysej Górze” oraz scherza symfonicznego Paula Ducasa „Uczeń czarnoksiężnika” opartego na balladzie Goethego pod tym samym tytułem.

Jak zwykle w koncertach „Młodej filharmonii” repertuar dostosowany był do muzycznej wrażliwości (żeby nie powiedzieć – możliwości) młodego słuchacza i kolejne utwory były lekkie, czytelne w swej treści, a we fragmentach żartobliwe i napisane z poczuciem humoru. Części niespokojne i groźne, mówiące o duchach i czarach szybko przechodziły na łagodniejsze poziomy i muzyka z mrocznej stawała się prawdziwie świetlista.

Wielka w tym zasługa zarówno doświadczonych instrumentalistów z orkiestry, jak i Marii Syder młodej Pani Dyrygent dyplomantki Dyrygentury Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, dla której ów koncert był koncertem dyplomowym. Myślimy, że burzliwe i bardzo długie brawa zadowolonej publiczności były najlepszą oceną występu i dyplomowy koncert został przez komisję oceniony bardzo wysoko.

30 naszych uczniów z klasy II hum, I bp i I mat wraz z prof. Sławomirą Dziewięcką po godzinnym koncercie było rozczarowanych … jak to … już koniec?

Podobało nam się tak bardzo, że wszyscy bez wyjątku postanowiliśmy pojechać znów do filharmonii, ale już na „dorosły” w pełni poważny koncert.

Mamy nadzieje, że dorośliśmy i poważniejsza klasyka nas nie przerośnie.
Przy okazji – jeśli usłyszycie, że jedziemy do filharmonii – zabierajcie się z nami.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress