NASI GÓRĄ !!!

NewsyMożliwość komentowania NASI GÓRĄ !!! została wyłączona

Od kilku lat Fundacja Klub Jagielloński w Krakowie realizuje program pod nazwą Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu. W tym roku w jego piątej edycji wzięli udział uczniowie klas drugich, którzy uczęszczają na lekcje wiedzy o społeczeństwie. Na początku odbyła się seria warsztatów prowadzonych przez edukatorów ANP Łukasza Nowaka (naszego absolwenta) i Marcina Tochowicza. W ich trakcie zajęć uczniowie wcielali się w role posłów, byli radnymi planującymi budżet miasta, a także zastanawiali się na czym ma polegać ich projekt społeczny i w jaki sposób ma być realizowany. Wszystkie te działania były wykonywane w celu uświadomienia nam jak ważny jest w dzisiejszych czasach nowoczesny patriotyzm, którego gałęzi, według ANP stanowią: samorządność, kulturę pamięci i patriotyzm gospodarczy.

Potem przyszedł czas na realizację projektu konkursowego.

Pierwsze zadanie to wywiad z lokalnym patriotą – w naszym przypadku był to pan Grzegorz Onyszko, historyk, regionalista i przewodnik po Sosnowcu.

http://anp.kj.org.pl/szkoly2017/iv-liceum-ogolnoksztalcace-im-stanislawa-staszica-w-sosnowcu/?z=1

Drugim zadaniem było nagranie krótkiego filmu promującego miasto za pomocą aplikacji Snapchat

http://anp.kj.org.pl/szkoly2017/iv-liceum-ogolnoksztalcace-im-stanislawa-staszica-w-sosnowcu/?z=2

Trzecim i najważniejszym zadaniem był projekt społeczny – to właśnie za niego nasza drużyna uzyskała główną nagrodę.

Ale zacznijmy od początku. Pierwszym z podjętych działań było stworzenie internetowej ankiety (i jej wydrukowanej wersji) dotyczącej informacji na temat miejsc niedoświetlonych w naszym mieście. Następnie realizatorzy projektu udali się do centrum naszego miasta, aby rozdając babeczki porozmawiać z mieszkańcami naszego miasta. Po wizycie w Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu wyposażeni w mapy miasta przeprowadzano rozmowy z mieszkańcami, w celu uzyskania informacji. Następnym punktem było opracowanie mapy z zaznaczonymi wszystkimi punktami lub rejonami, gdzie potrzebne jest dodatkowe oświetlenie. Chwilę po zrobieniu mapy trzyosobowa drużyna wraz z opiekunem-koordynatorem, a jednocześnie absolwentem Łukaszem Nowakiem, udała się we wszystkie miejsca zaznaczone na mapie, aby sprawdzić dane punkty. Wizja lokalna doprowadziła do wprowadzeniu kilku zmian. Na koniec wyniki naszej pracy zostały przedstawione klasie I HUM, a niedługo przekazane zostaną do Rady Miejskiej, aby zostały wprowadzone w życie. Przez cały czas trwania projektu prowadzona była strona internetowa na facebooku, gdzie pojawiały się aktualności dotyczące projektu.

http://anp.kj.org.pl/szkoly2017/iv-liceum-ogolnoksztalcace-im-stanislawa-staszica-w-sosnowcu/?z=3

Realizacja projektu to zasługa całego zespołu, a przede wszystkim:

Agnieszki Starczewskiej – koordynatorce projektu i współrealizatorce wszystkich zadań,

Weroniki Łonak – koordynatorce strony na facebooku, autorce ankiety i mapy,

Alicji Caputy – prezentującej nasz projekt w I klasie, oraz uczestniczącej w bardzo dużej części w realizacji 1 i zadania,

Marka Gębskiego – autorowi filmiku do pierwszego zadania i pomagającemu nam w realizacji zadania trzeciego,

Hani Bednarczyk, która pomagała nam w realizacji mapy i wszystkich spraw z nią związanych oraz autorce pytań do patrioty,

Oli Kasprzyk i Klaudii Rychter, które złożyły i opracowały filmik do 3 zadania

Aleksandrowi Jurze, który przeprowadził wywiad z Grzegorzem Onyszko

Karolinie Wróbel– pomagającej nam w realizacji trzeciego zadania

Finałowa rozgrywka w gronie prawie 50 zespołów z całej Polski odbyła się w pierwszych dniach czerwca w Krakowie. Zespół reprezentowali: Agnieszka Starczewska, Alicja Caputa, Klaudia Rychter, Agnieszka Kasprzyk i Karolina Wróbel. W pierwszym dniu uczniowie uczestniczyli w grze miejskiej, która polegała na rozwiązywaniu zadań historyczno-kulturalnych na krakowskich plantach, Starym Rynku i na Wawelu oraz techniczno-praktycznych w Parku im. Henryka Jordana. Po smacznym obiedzie z grilla uczestnicy finałów mogli wysłuchać koncertów zespołów: „Forteca” i „Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn”.

Prawdziwe emocje miały miejsce następnego dnia. W budynku Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego poszczególne zespoły przedstawiały swoje projekty. Ponieważ w wyniku stwierdzonych nieprawidłowości w głosowaniu internetowym konkurs o Nagrodę Publiczności został unieważniony, jury postanowiło przyznać dwie Nagrody Ekspertów. Jedną z nich wraz z pięknym pucharem otrzymała nasza drużyna. Jesteśmy zwycięzcami !!!

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress