Nasi partnerzy z Projektu „Time Capsule”, nareszcie w Polsce!

W niedzielę, 30 września, emocje kilkunastu „staszicaków” sięgnęły zenitu! Do Sosnowca zawitali bowiem niezwykle sympatyczni goście – nasze koleżanki i koledzy z zagranicznych szkół, oraz ich nauczyciele. To z nimi od września 2017 wspólnie realizujemy Projekt Edukacyjny ”Time Capsule”, o którym możecie przeczytać więcej w zakładce „Projekty”. Z radością powitaliśmy na peronie sosnowieckiego dworca grupy z Austrii i Czech, a na lotnisku w Pyrzowicach – ekipę z Belgii.
Dotychczas odwiedziliśmy belgijską szkołę „OLVE” w Edegem oraz czeskie Gymnazium T. J. Tyla w Hradec Kralove. Teraz nadszedł czas, abyśmy to MY stali się gospodarzami i przyjęli uczniów z zaprzyjaźnionych krajów – przyjechało ich 16 wraz z 6 nauczycielami. My stanowiliśmy grupę 14 uczniów i 2 nauczycieli. W sumie, mocna 38-osobowa ekipa! Nasze zagraniczne koleżanki i koledzy na tydzień zamieszkali z nami, stając się tym samym uczestnikami naszych codziennych zajęć i domowych rytuałów. Koordynatorzy Projektu – p. prof. Leszek Morawa i p. Prof – Monika Karlik, również gościli w swoich domach nauczycieli (z Belgii oraz Czech). Podczas planowania wizyty gości największym problemem była nieprzewidywalna jesienna pogoda. Marzyły nam się, między innymi, pieczonki i podchody na na Jurze, jednak aura zdecydowanie pokrzyżowała nam plany.

Podczas sześciu dni wspólnie spędzonych w Polsce kontynuowaliśmy naszą pracę projektową, pokazaliśmy gościom główne atrakcje turystyczne regionu i różne „kultowe” miejsca, a przede wszystkim staraliśmy się spędzać ze sobą jak najwięcej czasu w atmosferze smacznie „przyprawionej” językiem angielskim. Naszych gości zdecydowanie rozbawił fakt, że ciągle ich czymś karmiliśmy, albo pytaliśmy, czy nie są głodni. Wiadomo! Wspólne biesiadowanie, to typowy element „polskiej gościnności” („Polish hospitality”).

Ponieważ tematem przewodnim naszego Projektu jest „powrót do przeszłości” i poznanie stylu życia naszych rodziców, dziadków i pradziadów w czasach ich młodości, zabraliśmy gości w miejsca z tym związane. Budynek IV LO stał się, w pewnym sensie, naszą „bazą wypadową”, stąd bowiem w kolejnych dniach , jak himalaiści, wyruszaliśmy coraz dalej, aby podejmować nowe wyzwania i zakładać kolejne „obozy”.

Dzień II – W poniedziałek rano Pan Dyrektor Grzegorz Walotek uroczyście powitał wszystkich uczestników Projektu. Po krótkiej prezentacji o Polsce, Śląsku i Zagłębiu obejrzeliśmy materiały projektowe przygotowane przez uczniów z poszczególnych krajów. Później odwiedziliśmy szkolną Izbę Tradycji, gdzie nasi goście mogli dowiedzieć się czegoś o historii i tradycji naszej Szkoły. W południe mieliśmy małe pizza-party i zabawy, które pozwoliły nam lepiej się poznać, a wczesnym popołudniem wyruszyliśmy na spacer po Sosnowcu. Wieczór należał wyłącznie do nas – uczniów!

Dzień III – We wtorek wyruszyliśmy z naszej „bazy” nieco dalej, do Katowic. „Muzeum Śląskie” zrobiło na naszych zagranicznych koleżankach i kolegach wielkie wrażenie. Pokazaliśmy im także budynek NOSPR, Katowickie Centrum Kultury oraz Pomnik Powstańców Śląskich. Niestety, z powodu fatalnej pogody, zamiast planowanych „harców” w Śląskim Parku Kultury i Wypoczynku, musieliśmy szukać schronienia przed lodowatym wiatrem. Wczesnym popołudniem dotarliśmy do katowickiego Nikiszowca – gdzie wspólnie podziwialiśmy zabytkowe górnicze osiedle o niepowtarzalnym klimacie. Lunch w słynnym „Byfyju” na „Nikiszu” przybliżył naszym gościom smaki śląskiej kuchni, Niektórzy z nas zaprosili zagranicznych kolegów do centrum Katowic na pyszne pierogi. A wieczorem, w zależności od fantazji, było wspólne karaoke, zabawa w escape room‘ie, czy też zwyczajny chill-out.

Dzień IV – W środę znów pracowaliśmy w międzynarodowych grupach nad naszym Projektem: Belgowie z Austriakami, a my – z Czechami. Natomiast po południu nasi goście wyruszyli do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z wszystkich krajów prosili, aby to miejsce znalazło się w programie ich pobytu w Polsce. Jesienna szaruga i przejmujący chłód potęgowały wrażenie bezsilności. W drodze powrotnej do Sosnowca w autokarze panowała cisza…cisza „in memoriam”.

Dzień V – Czwartek dał nam szansę na odrobinę słońca i optymizmu. Cała nasza grupa ( łącznie 38 osób) wyruszyła bardzo wcześnie rano do Wieliczki. Dołączyły do nas także cztery utalentowane plastycznie uczennice klasy 3GB, które wykonały piękne prace do części Projektu przedstawionej podczas naszego pobytu w Czechach. Kopalnia Soli „Wieliczka” wywołała u naszych gości efekt „WOW!”. Nikt nie miał wątpliwości, że miejsce to słusznie znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z Wieliczki udaliśmy się do Krakowa. Bardzo nam zależało, aby nasi goście zapamiętali z Krakowa 7 rzeczy: Wawel, Wisłę, Uniwersytet Jagielloński, Pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki, Sukiennice oraz Smoka Wawelskiego. Czas wspólnie spędzony na krakowskim Rynku na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dzień VI – W ostatnim dniu „polskiego tygodnia” od rana pracowaliśmy nad naszym Projektem, przygotowując się tym samym do kolejnego spotkania, tym razem w szkole w Mistelbach, w Austrii. Goście zostawili nam też swoje wrażenia z pobytu wpisując je na dużych arkuszach brystolu, które nazwaliśmy „Hyde Park”. Później przygotowaliśmy się do zakopania przed budynkiem naszego Liceum prawdziwej „Kapsuły Czasu 2018 – 2040”. Włożyliśmy do niej listy zaadresowane do siebie samych – już dorosłych, mających 40 lat. Być może w roku 2040, wspólnie wykopiemy nasza kapsułę. Były jeszcze wspólne zdjęcia i słodki poczęstunek, który ufundowała Mama naszego kolegi z klasy II BP1 Kuby Bąchora – pani Małgorzata Garmulewicz-Bąchor.I wreszcie nadszedł czas pożegnania Czechów i Austriaków – odprowadziliśmy ich na dworzec; na peronie uściskom nie było końca.

Dzień VII – W sobotę bardzo wcześnie rano odwieźliśmy nasze koleżanki i kolegów z Belgii na lotnisko w Pyrzowicach.

Spotkanie uczestników Projektu „Time Capsule” w Polsce było pełne emocji, cieszymy się, że mogliśmy spędzić ze sobą tyle czasu i pokazać naszym gościom chociaż skrawek naszego kraju. Doskonaliliśmy też znajomość języka angielskiego. Nasz projekt zbliża się ku końcowi, ale my wciąż pozostajemy w kontakcie, wymieniamy się zdjęciami, robimy wspólne plany na wakacje i cieszymy się na wyjazd do Austrii w marcu 2019!

*Fotorelacja z pobytu zagranicznych gości w Polsce pojawi się już wkrótce!

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress