Nasze zwycięstwo w debatach oksfordzkich organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej

20 i 21 marca w katowickim Mieście Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek 11 drużyn rywalizowało w Turnieju Debat Historycznych organizowanym przez śląski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W pierwszym dniu podzielone na trzy grupy czteroosobowe zespoły debatowały nad trzema zagadnieniami sformułowanymi w postaci tez:

1. Przemysł górnośląski miał większe znaczenie dla gospodarki II Rzeczypospolitej niż Niemiec.

2. Bez pomocy Polski nie udałoby się osiągnąć celów zakładanych w III powstaniu śląskim.

3. Okres rządów Edwarda Gierka słusznie nazywany jest „złotą dekadą”.

Dzień później osiem najlepszych zespołów spierało się o to, czy wizja Śląska prezentowana przez Wojciecha Korfantego była korzystniejsza dla rozwoju tego regionu w ramach II Rzeczypospolitej niż wizja Michała Grażyńskiego. Dwie najlepsze drużyny spotkały się w debacie finałowej, której teza brzmiała: „Pozostanie na emigracji po II wojnie światowej było najlepszym rozwiązaniem dla żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie”.

Miło nam poinformować, że najlepszą drużyną turnieju okazał się nasz zespół w składzie: Konrad Gluza, Jakub Bąchor, Jan Doromoniec i Jowita Jasińska. W finale pokonaliśmy drużynę z III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego z Chorzowa. Warto podkreślić, że trzecie miejsce zdobyła drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater. W czerwcu nasz zespół będzie rywalizował w turnieju ogólnopolskim ze zwycięzcami innych regionalnych turniejów organizowanych przez IPN. Naszym mistrzowskim oratorom gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie w Warszawie.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress