Natalia Boroń i Emilia Rzepka awansowały do III etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii

10 stycznia 2017 r. o godz. 11.00 w sześciu rejonowych ośrodkach naszego województwa 101 uczniów rozpoczęło rozwiązywanie testu w drugim, czyli rejonowym etapie Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii dla Gimnazjalistów. Minimum 85% i awans do trzeciego etapu konkursu osiągnęło w całym województwie 62 uczniów w tym dwie uczennice z naszego gimnazjum – Natalia Boroń i Emilia Rzepka z klasy III GB.

Ten etap zawsze obejmuje historię Polski i historię powszechną od końca XV do początków XIX w., czyli epokę nowożytną wraz z zagadnieniami z etapu pierwszego. Następuje więc kumulacja zakresu materiału i wymagań.

Nie było łatwo, bowiem w teście pytali nie tylko o lubianą przez wszystkich historię polityczną (dzieje wojen i konfliktów gdzie jest wartka, filmowa akcja zawsze przykuwają uwagę), ale także o gospodarkę i nieco pomijaną przez uczniów historię kultury. A historia kultury była w tym roku szczególnie doceniona, gdyż w drugim etapie obowiązywała znajomość dwóch lektur dotyczących właśnie historii polskiej kultury – jedna był to „Złoty wiek” M. Rożka , a druga „Stanisław August nie tylko mecenas” A. Zgorzelskiej.

Żeby dobrze rozwiązać test, zdobyć upragnione 85% punktów i zakwalifikować się do trzeciego etapu trzeba było, jak to na historii, znać daty, nazwiska, pojęcia, rozumnie to wszystko łączyć, kojarzyć, wyciągać wnioski, a do tego znać się na mapie.

I właśnie to wszystko potrafiły zrobić Natalka i Emilka i dzięki temu awansowały do trzeciego etapu. Serdecznie koleżankom gratulujemy i obiecujemy trzymać kciuki 1 marca w czasie finału.