Nauka geografii poprzez podróżowanie

Ucząc się geografii mamy ten przywilej, że jest wiele możliwych sposobów (część jest nawet bardzo przyjemna) by to zrobić. Próbując zdobyć jakąś wiedzę przykładowo z matematyki wygląda to zgoła inaczej. Najpierw ktoś musi nam wytłumaczyć materiał, my musimy go zrozumieć, a następnie czeka nas rozwiązywanie mnóstwa zadań, by wiedza się utrwaliła i by pewne schematy wgrały się w nas. Z geografią jest zupełnie inaczej. Oczywistym jest, że podstawową nauką tego przedmiotu jest nauka w szkole, gdzie korzystamy z podręczników. Jednakże wiadomości z tej dziedziny jesteśmy w stanie znaleźć w filmach czy programach, gazetach czy książkach. Moim zdecydowanym faworytem jeśli chodzi o czerpanie wiedzy geograficznej jest podróżowanie.

Poprzez podróżowanie oczywiście nie dowiemy się wszystkiego, jednakże mi osobiście taka forma nauki bardzo odpowiada. W ten sposób można połączyć przyjemne z pożytecznym. Nie tylko zwiedzamy, poznajemy inne kultury czy ludzi, ale także uczymy się.
Będąc we Włoszech można z łatwością przyswajać wiadomości geograficzne. Wspinając się na Wezuwiusz osiągniemy nie tylko przepiękną panoramę na Neapol, ale także będziemy mieli okazję przyjrzeć się z bliska budowie wulkanu. Włochy są świetnym przykładem, jak bardzo różnić się od siebie mogą dane regiony państwa. Państwo to jest oczywiście podzielone na regiony (odpowiednik naszych województw), jednak najbardziej wyczuwalną różnicę da się zaobserwować pomiędzy północną a południową częścią kraju. Północ jest bogata i zadbana. Takie miasta jak Mediolan, Rzym czy Florencja są doskonałym przykładem miasta na północy. Południe z kolei jest znacznie brudniejsze. Na ulicach, na przykład Neapolu leży dużo śmieci, które jednak psują zarówno widok, jak i klimat.

Cypr. Tam doskonale da się dostrzec wpływy innych państw i kultur. Przede wszystkim Wielkiej Brytanii (np. lewostronny ruch), Grecji (przykładowo jedzenie) oraz Turcji. Mieszanka tych trzech państw sprawia że Cypr jest niezwykle ciekawy i niepowtarzalny. Nie wspominając już jak małą jest wyspą. Wystarczą zaledwie 3 godziny by objechać całe wybrzeże, które swoją drogą mówiąc jest piękne. Państwo to pokaże również w bardzo dosadny sposób różnice pomiędzy naszym klimatem, a ich. Kiedy w Polsce było śnieżnie i mroźnie, na Cyprze pogoda była słoneczna i ciepła, można by ją określić taką polską majową pogodą, która u nich występuje w środku stycznia.

Z kolei niesamowite widoki zagwarantują nam wapienne osady w Pamukkale. W tej tureckiej miejscowości bogata w związki wapnia i dwutlenku węgla woda, która wypływa z gorących źródeł wytrąca węglan wapnia, ochładzając się na powierzchni. Osady węglanu wapnia układają się w nacieki i stalaktyty tworząc niezapomniany widok. Turcja, ze względu na swoja kulturę jest bardzo ciekawym państwem. Można tam dostrzec przede wszystkim inne religie oraz zobaczyć ich duży wpływ na tamtejszą społeczność.

Nie wspominając o fakcie oczywistym, mianowicie- mapa. Dzięki podróżowaniu późniejsze opanowanie tego materiału jest znacznie prostsze. Wiemy gdzie płynie Pad, z łatwością wskażemy Andorę czy nazwiemy greckie wyspy.

Należy jednak pamiętać, że geografia to nie tylko nauka o rzekach czy górach. To także nauka o różnicach kulturowych czy społecznych, o procesach gospodarczych oraz powiązaniach między ludźmi a środowiskiem naturalnym. Właśnie podróżowanie jest w stanie w najprostszy sposób pokazać wszystkie te rzeczy. W żadnych książkach czy podręcznikach nie zostanie to lepiej zobrazowane, niż na żywo. Wtedy jest możliwość na własnej skórze odczuć te różnice oraz procesy, co jest wspaniałą lekcją.

Globalizacja. Termin z pewnością znany i omawiany. Najlepszym jednak sposobem by zdać sobie sprawę z potęgi tego zjawiska jest właśnie podróżowanie. Tylko ono jest nam w stanie zagwarantować wręcz, że poczujemy czym tak naprawdę jest globalizacja.

Nie można zapominać, że geografia nie odnosi się tylko do czasów współczesnych. Jej nieodzowną częścią jest przecież przeszłość. W jej odkryciu oraz zobaczeniu najlepiej pomoże nam właśnie zwiedzanie. Da nam to znacznie więcej niż zdjęcia w podręcznikach.
Osobiście uważam, że nauka w taki sposób jest dobrym i ciekawym rozwiązaniem. Nie warto również zapominać, że dzięki podróżowaniu sprawdzamy także nasze umiejętności językowe i komunikacyjne, co także jest istotną zaletą.
Zwiedzanie poleca się każdemu. Czasami zdarzają się jednak sytuację, w których z różnych niezależnych od nas przyczyn musimy z niego zrezygnować. Warto jednak pamiętać o wielorakich korzyściach płynących z wyrwania się z szarej codzienności i postarać się by to osiągnąć. Nie tylko poznawanie świata, kultur, ludzi, ale także nauka, a przede wszystkim przygoda.

Podróżowanie otwiera nas na świat. A co za tym idzie, na zdobywanie wiedzy także.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress