Niczym Sherlock Holmes, Władysław Jagiełło i Albert Einstein… Egzaminy gimnazjalne tuż-tuż

NewsyMożliwość komentowania Niczym Sherlock Holmes, Władysław Jagiełło i Albert Einstein… Egzaminy gimnazjalne tuż-tuż została wyłączona

Kochani Trzecioklasiści – ćwiczyliście emocje i testowaliście wiedzę na „próbnych”. W tym tygodniu zasiądziecie do egzaminów gimnazjalnych. Wiecie, jak wyglądają procedury i rytuały, które temu towarzyszą.

Jeśli teraz, chwil parę przed ważnym terminem, odczuwasz tremę, czyli niepewność pomieszaną z ekscytacją, to… świetnie! Zaufaj sobie i przemień niepokój w zaciekawienie.

Oswojona trema będzie Twoim sojusznikiem, bo zmobilizuje Cię we właściwym miejscu i czasie – zabłyśniesz potrzebną wiedzą, umiejętnościami i precyzją podczas gimnazjalnych testów.

Powiedz sobie: wszystko, co będzie potrzebne podczas wielkiego sprawdzianu z gimnazjalnej edukacji, już umiem. To szczera prawda – człowiek najczęściej więcej potrafi niż mu się niekiedy zdaje!

Bądź jak Sherlock Holmes – mistrz dedukcji i miłośnik zagadek.

Będziesz rozwiązywać typowe lub mniej typowe zadania, ale żadne nie jest arcytrudne. Uwzględnij warunki polecenia i przypomnij sobie to, co doskonale wiesz i rozumiesz. Przemyśl elementy rozwiązania i oszlifuj je starannie, a ostateczny kształt zapisu odpowiedzi zasłuży na maksymalną punktację.

Bądź jak Władysław Jagiełło – dokładny strateg i skuteczny zwycięzca.

Od wyznaczonego czasu pracy wstępnie odejmij ok. 10%, pozostałe 90% – zagospodaruj. Oglądając arkusz egzaminacyjny, oszacuj, ile minut poświęcisz na rozwiązanie poszczególnych zadań. Pracuj w swoim rytmie i najlepiej jak potrafisz. Rezerwowe 10% wykorzystaj, np. na domknięcie czy wyrzeźbienie odpowiedzi do bardziej złożonych zadań oraz na schłodzenie ukończonej roboty, czyli jeszcze raz upewnij się, czy wszystko zrobione jak trzeba.

Bądź jak Albert Einstein – pracowity odkrywca o nieograniczonej wyobraźni, precyzyjnym umyśle… i poczuciu humoru!

Dzień „przed” potraktuj na sportowo: masz formę, więc nie przetrenuj się, lecz zadbaj o siły i mądrze odpocznij. Przygotuj rzeczy „na rano” i nastaw budzik.

Przed snem możesz przeczytać sobie aforyzm Stanisława Jerzego Leca: „Ja jestem piękny, ja jestem silny, ja jestem mądry, ja jestem dobry. I ja to wszystko odkryłem!”

Jest dobrze. Trzymamy za Was kciuki, życząc pomyślnych egzaminów!

W imieniu Nauczycieli i Wychowawców oraz pozostałych Przyjaciół –

Barbara Strączek

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress