Niepowtarzalny urok opery

NewsyMożliwość komentowania Niepowtarzalny urok opery została wyłączona

8 marca 2019 r. z placu przed szkołą ruszył w kierunku Bytomia autokar pełen spragnionych artystycznych wrażeń miłośników jednego z wytworów kultury wysokiej, czyli opery.

Kiedy w listopadzie 2019 r. postanowiliśmy dołączyć do grona jej miłośników, okazało się że kupno biletów nie jest prostą sprawą, bowiem kulturalne aspiracje mieszkańców naszego regionu sięgają wysoko i kiedy co miesiąc na stronach Opery Śląskiej publikowany jest repertuar, w ciągu 2-3 dni wyprzedane są bilety na większość przedstawień. Nie zniechęcaliśmy się jednak i po kilku nieudanych próbach udało nam się zarezerwować 43 bilety na „Traviatę” G. Verdiego.

Większość kandydatów na wielbicieli operowego śpiewu pochodziła z klasy III humanistycznej (20 osób), resztę profesorka Sławomira Dziewięcka (organizatorka przedsięwzięcia) pracowicie wyszukała w innych klasach naszej szkoły, uświadamiając im, że kochają operę, nawet jeśli jeszcze o tym nie wiedzą. W sumie dość łatwo ludzie dali się przekonać, że w wiedzy ogólnej i szeroko rozumianej kulturze osobistej zdecydowanie jest również miejsce na teatr operowy.

I rzeczywiście, nikt nie był zawiedziony: i piękne arie (Libiamo; Coro di zingarelle e mattadori; Addio del passato), i balet, i scenografia oraz kostiumy i grająca na żywo w prawdziwym orkiestronie orkiestra, do tego niedawno wyremontowany, urzekający bogactwem wystroju neoklasycystyczny budynek Opery Śląskiej, wszystko to budowało niepowtarzalny klimat, urok i niezapomniane wrażenia.

Okazuje się w dodatku, że wszyscy znamy się na operze, bo większości z nas najbardziej podobał się śpiew Stanisława Kuflyuka, który wykonywał partię ojca głównego bohatera – Gieorgio Germonta, a jak poczytaliśmy potem w różnych miejscach internetu jest to jeden z najlepszych śpiewaków tej sceny.

Myślę, że zdecydowana większość uczestników piątkowego wyjazdu do Bytomia uległa czarowi teatru operowego i jeśli nawet była w operze po raz pierwszy, to z pewnością nie był to raz ostatni.

 

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress