Nowoczesna pracownia biologii

Kolejna dobra informacja dla uczniów sosnowieckiego Staszica. W czwartek 5 października Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił listę szkół dofinansowanych w ramach konkursu Zielona Pracownia_Projekt 2016, na której znalazła się pracownia biologiczna „Bioróżnorodność Zagłębia Dąbrowskiego”. Projekt zgłoszony przez naszą szkołę został nagrodzony kwotą 7 500 zł, która zgodnie z regulaminem stanowić będzie wkład do kolejnego etapu konkursu.

Pracownia biologiczna „Bioróżnorodność Zagłębia Dąbrowskiego” to autorski projekt nauczyciela biologii dr Ewy Mróz, która opracowała koncepcję naukową, merytoryczną i techniczną pracowni, a po decyzji funduszu o przyznaniu nagrody opracuje jego kontynuację.
Nowa pracownia oraz jej nazwa oddają zmieniony charakter i jej nowe funkcje edukacyjne, ściśle związane z ochroną przyrody i środowiska. Dzięki tej pracowni, która skupiać się będzie na bioróżnorodności Zagłębia Dąbrowskiego i naszego regionu nauczyciel prowadzący w tej sali zajęcia będzie mógł zwracać szczególną uwagę na nieznane walory przyrodnicze i formy ochrony przyrody na tym terenie.

Obszar Zagłębia Dąbrowskiego dla większości uczniów, jak również osób dorosłych kojarzy się bowiem z terenami przemysłowymi i pokopalnianymi, zrujnowanymi przyrodniczo, co nie jest jednak do końca zgodne ze stanem faktycznym.

Nowa pracownia, jej wyposażenie, pomoce dydaktyczne oraz treści biologiczne, które dzięki temu będą przekazywane uczniom rozwiną ich wiedzę na temat ekologii oraz ochrony przyrody w szerszym znaczeniu, ale także pokażą wartości przyrodnicze otoczenia najbliższego uczniom oraz będą sprzyjały rozpowszechnianiu ochrony przyrody i zagrożonych gatunków roślin oraz zwierząt.
Jeśli projekt pracowni „Bioróżnorodność Zagłębia Dąbrowskiego” wygra kolejny etap konkursu to w przyszłym roku dotychczasowa sala zmieni się nie do poznania. Przewidywany jest bowiem generalny remont starej sali biologicznej, zakup mebli laboratoryjnych, stolików i krzeseł. W pracowni pojawią się nowoczesne pomoce dydaktyczny oraz sprzęt komputerowy i multimedialny. Dodatkowo na ścianach powstaną ekologiczne obrazy edukacyjne, które zaprojektowała nasza uczennica Izabella Sośniak.

Żeby jednak nowoczesna pracownia biologii powstała w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 15 w Sosnowcu musi zostać opracowana dalsza część projektu i złożona w konkursie ogłoszonym przez WFOŚiGW w Katowicach. Trzymajcie za nas kciuki.

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania mini galerii związanej z pracownią.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress