Nowoczesne koncepcje leczenia onkologicznego

25 października w naszym liceum mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu na temat onkologii przeprowadzonego przez prof. nadzw. dr hab. n. med. Jerzego Wydmańskiego pt. „Nowoczesne koncepcje leczenia onkologicznego”. W tym wydarzeniu wzięły udział głównie najbardziej zainteresowane tą tematyką klasy rozszerzające biologię i chemię z naszej szkoły oraz uczniowie z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Sosnowcu.
Onkologia to z pewnością jedna z szybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Pan profesor przybliżył nam sposoby diagnostyki nowotworów oraz techniki, jakimi w dzisiejszych czasach dysponujemy w walce z tą chorobą. Dowiedzieliśmy się wiele o chemioterapii i radiologii oraz oglądaliśmy zdjęcia, które bardzo ułatwiły nam zrozumienie omawianych zagadnień. Każdy z nas na pewno wiedział już przed wykładem jak ważna jest profilaktyka, jednak poparcie tych słów odsetkiem zgonów w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu zrobiło na nas duże wrażenie.

Mówiąc o tym wykładzie nie można pominąć faktu, że mieliśmy okazję użyć dermatoskopu udostępnionego przez wykładowcę, dzięki któremu każdy z nas mógł z bliska obejrzeć znamiona swoje bądź sąsiada. Teraz wiemy jak odróżnić niegroźne znamię od czerniaka. Profesor podzielił się z nami własnym doświadczeniem w pracy lekarza, z dużym zaangażowaniem opowiadał nam o przypadkach, z jakimi miał do czynienia oraz o sprzętach medycznych, na jakich onkolodzy pracują dzisiaj. O ile o części z tych urządzeń słyszeliśmy z prasy i mediów jak na przykład Robot da Vinci, to urządzenie o nazwie Cyberknife było dla nas nowością.

Na zakończenie wykładu dostaliśmy dobrą radę, aby poszerzać własne horyzonty i ciężko pracować, aby osiągnąć sukces.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress