Nowy rok szkolny, nowy Staszic!

Można śmiało powiedzieć, że Staszic to ciągłe zmiany, przy jednoczesnym poszanowaniu tradycji; to nowości, które nie niweczą dziedzictwa pokoleń; to innowacje odpowiadające na potrzeby młodych ludzi. Od nowego roku szkolnego 2017/2018 szkoła zmieniła nazwę na IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica. Przez 2 lata będą kontynuować tutaj naukę również Gimnazjaliści – dzisiaj uczniowie klas drugich i trzecich. Nowi uczniowie – pierwszoklasiści, mają szansę na realizowanie swoich planów edukacyjnych w ramach siedmiu rozszerzeń, ponad 1/3 z nich w ramach nauczania dwujęzycznego.
Sporo nowości również w gronie pedagogicznym. W charakterze wicedyrektora zadebiutowała Pani Profesor Bożena Kamińska – Mrozek, a kadra nauczycielska poszerzyła się aż o 17 osób.

Są to:
mgr Tomasz Cioch – religia
dr Magdalena Marchaj – język polski
dr Adrian Mrówka – język polski
dr Justyna Trzcińska-Rosik – język polski
dr Paweł Ciećwierz – wiedza o kulturze
mgr Jeremiasz Szyndler – etyka, filozofia
mgr Grzegorz Budak – język angielski
mgr Maria Stecka – język angielski
mgr Małgorzata Kloc – język francuski
mgr Paulina Opoka – język hiszpański
dr Katarzyna Luksa – historia
mgr Jolanta Grzywnowicz – matematyka
mgr Kamila Witko – matematyka
mgr Katarzyna Nessing – fizyka
mgr Małgorzata Morkis – chemia
mgr Marzanna Grzeszczuk – informatyka
dr Przemysław Raczyński – informatyka

Nie można zapomnieć o zmianach widocznych już „na pierwszy rzut oka”. To efekty wakacyjnych i przedwakacyjnych remontów. Warto było znosić ich uciążliwości, by zyskać nową elewację, ocieplenie budynku, oświetlenie czy ogrodzenie. Największą chlubą jest jednak nowa pracownia biologiczna: estetyczna, bogato wyposażona i funkcjonalna.

Obok wielu nowości pozostają jednak elementy niezmienne. To przede wszystkim patron – Stanisław Staszic i Jego przesłanie. W inaugurującym nowy rok szkolny przemówieniu Pan Dyrektor Grzegorz Walotek przypomniał słowa Staszica: „Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu; dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada”. Słowa te niech będą mottem dla staszicowskiej, uzdolnionej młodzieży, która chce się rozwijać.
Warto korzystać z możliwości, jakie daje szkoła: z bogatej oferty edukacyjnej, zajęć dodatkowych, spotkań z pracownikami naukowymi, lekcji z mistrzem, warsztatów przedmaturalnych, naukowych seminariów wyjazdowych i wielu, wielu innych.

Pan Dyrektor skierował również do wszystkich, którzy tworzą staszicowską wspólnotę życzenia, by plany dotyczące roku szkolnego 2017/2018 zostały zrealizowane. A ponadto:
– maturzystom – szczęścia na egzaminach,
– gimnazjalistom – radości życia,
– licealistom – radości wkuwania,
– nauczycielom – wolnego czasu,
– a sobie – spokoju!

A zatem: Zaczynamy! Wszystkie ręce na pokład!