Ocalić od zapomnienia…

NewsyRelacjeMożliwość komentowania Ocalić od zapomnienia… została wyłączona

Zgodnie z wieloletnią staszicowską tradycją, pierwsze klasy liceum i w tym roku odwiedzają groby nauczycieli pracujących onegdaj w naszej szkole.

Pamięć o tych pedagogach podtrzymują obecni nauczyciele przybliżając najmłodszym rocznikom licealistów fakty i anegdoty a młodzież, odgarniając liście i zapalając znicze, daje dowód łączności międzypokoleniowej.

Wiedzą, szukając grobu Stanisława Krzanowskiego, że był on dyrektorem Staszica zaraz po wojnie, potrafią wskazać mogiłę legendarnego polonisty – profesora Jerzego Krama i mają świadomość, dlaczego organizowany w naszej szkole Konkurs Polonistyczny dla gimnazjalistów nosi nazwę ”Kram z poezją”, znają dawne pseudonimy nauczycieli( Bomba to sławny matematyk Bomski, Parasol to prof. Nowakowski, którego imię nosi zresztą hala sportowa w szkole, Dzikiego pamiętają uczniowie prof. Rudzkiego).

Anegdoty o prof. Żabówce, biologu i prof. Sadowskim, rusycyście, przekazują uczniom również rodzice, też nasi absolwenci( bo Staszic to często rodzinna tradycja).

O najstarszych zasłużonych dla Szkoły nauczycielach młodzież dowiaduje się z tablic pamiątkowych wmurowanych w ściany budynku, ale Święto Zmarłych to szczególna okazja, aby stanąć nad ich grobami i powiedzieć:
„To my, kolejne pokolenie .Pamiętamy.”

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress