„Od klasyki do moderny”, czyli… zbliża się Festiwal Nauk Humanistycznych

NewsyMożliwość komentowania „Od klasyki do moderny”, czyli… zbliża się Festiwal Nauk Humanistycznych została wyłączona

Festiwal zaczniemy naukowo – od publicznej prezentacji pracy napisanej na Olimpiadę Literatury i Języka Polskiego.

Do największych wydarzeń kulturalnych tych dni na pewno będzie można zaliczyć wizytę w NOSPR. Melomani wysłuchają tam IX Symfonii Ludwiga van Beethovena.

Artystyczne przeżycia czekają też widzów inscenizacji „Ślubów panieńskich” zrealizowanej przez uczniów w ramach projektu „Klasyka trochę niekonwencjonalnie” oraz tych, którzy będą oglądać pokonkursową prezentację filmów emitowanych na finale siódmej edycji Weekendowego Konkursu Filmowego w katowickim kinie „Światowid”.

Czeka nas również niezwykłe Spotkanie z Mistrzem – panem Zdzisławem Mierzejewskim, majorem Armii Krajowej, żołnierzem wyklętym, absolwentem „Staszica” (matura 1945).

Planowane są też wizyty w Muzeum Pałac Schoena, Mediatece oraz w Muzeum Śląskim.

Do ważnych wydarzeń naukowych należy zaliczyć wykład dr hab. Joanny Januszewskiej Jurkiewicz pt. „Granice odrodzonego państwa polskiego w koncepcjach politycznych Józefa Piłsudskiego” oraz wykład doktorantek z Zakładu Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach UŚ p. Karoliny Kostyry i p. Natalii Grabki na temat „montażu jako narzędzia kreowania filmowej rzeczywistości”.

Naukowo w roli wykładowców będą się też udzielać sami uczniowie: Szymon Koster dokona prezentacji stroju i obyczajów rycerskich, a Ewa Białczyk i Michalina Krawczyk zaprezentują „Humanistyczną koncepcję człowieka”.

Nie zabraknie też rywalizacji: planowana jest debata oksfordzka oraz turniej retoryczny.

Dla zainteresowanych twórczością literacką organizatorzy Festiwalu zaproponowali warsztaty literackie z pisania opowiadań fantasy oraz warsztaty poetyckie inspirowane centonami homeryckimi (to trudne słowo z pewnością zostanie na nich wyjaśnione).

W czasie Festiwalu do szkoły zawitają też gimnazjaliści i ósmoklasiści na X Staszicowskie Spotkania z Nauką oraz na sobotnie warsztaty interpretacji poezji i doroczny (już dwudziesty z kolei!) konkurs „Kram z poezją”.

Festiwal zwieńczy bieg „Dziewięciu Górników” oraz zwiedzanie Katowic szlakiem architektury modernistycznej miasta.

Słowem: będzie się działo!

Poniżej lista wydarzeń, na które będą się mogli zgłaszać zainteresowani uczniowie. Tu konieczne będzie wcześniejsze zapisanie się u prowadzących te zajęcia. Im wcześniej, tym lepiej, bo liczba miejsc jest ograniczona.

Tydzień Humanistyczny (7-17 grudnia 2018)

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress