OD „STASZICA” DO DURHAM UNIVERSITY

NewsyMożliwość komentowania OD „STASZICA” DO DURHAM UNIVERSITY została wyłączona

DR JOLANTA MARZEC PRZEKONYWAŁA „STASZICAKÓW”, ŻE MATEMATYKA, KRÓLOWA NAUK, MOŻE STAĆ SIĘ PRAWDZIWĄ PASJĄ

Absolwentka IV LO im. S. Staszica w Sosnowcu, Jolanta Marzec, kilka miesięcy temu obroniła pracę doktorską na uniwersytecie w Bristolu. Kariera naukowa i wielka matematyczna przygoda dopiero przed tą utalentowaną sosnowiczanką.

Zamierzałam szukać studiów doktoranckich w Anglii, głównie ze względu na język. Planowałam też aplikować do Niemiec i Francji, ale głównie patrzyłam na rankingi angielskich uczelni, a Bristol był dość wysoko. Wiedziałam od początku, że chciałabym robić coś z teorii liczb, algebry, więc pomyślałam, że spróbuję – wspominała dr Jolanta Marzec w materiale na kanale 99.
Matematyką zafascynowała się już w liceum, na lekcjach nauczyciela Grzegorza Walotka, obecnego dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 15 im. S. Staszica w Sosnowcu. Po ukończeniu „Staszica” zaczęła zgłębiać tajemnice matematyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Grzegorz Walotek cieszy się z sukcesów swojej uczennicy, którą 19 września zaprosił do szkoły, by zaraziła kolejnych uczniów pasją do matematyki i przekonała, że każdy, przy odrobinie wysiłku, może studiować za granicą i odnosić sukcesy. – Poziom abstrakcji w matematyce jest bardzo wysoki, ale najważniejsze w matematyce jest to, że ma rozwijać logiczne myślenie, pomagać w zrozumieniu wielu rzeczy, uczyć argumentowania i dowodzenia swoich tez, pomagać w rozwijaniu innych kompetencji potrzebnych w życiu – podkreślała dr Marzec.

Jej praca doktorska była poświęcona własnościom pewnych form automorficznych, które to własności mogą być np. przydatne do otrzymania informacji na temat zerowania się stowarzyszonych L-funkcji w krytycznych punktach. L-funkcje łączą wiele dziedzin, a wiedzę z tej dziedziny możemy przenieść i powiązać np. z kryptologią. Sama dr Jolanta Marzec jest fanką Adama Rejewskiego, słynnego polskiego matematyka i kryptologa, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy.

– Jola to świetna dziewczyna, niesamowicie skromna, utalentowana, kreatywny umysł. Pamiętam, że zawsze rozwiązywała zadania w nietypowy sposób – mówi Grzegorz Walotek. – Przy tym jest niesamowicie pracowitą osobą. Na samym początku nie miała szóstki z matematyki, ale oceny bardzo dobre. Widziałem, jakie postępy robiła z roku na rok. Cieszę się bardzo, że rozwijała swoją pasję – dodaje.

Dr Jolanta Marzec ukończyła studia doktoranckie kilka miesięcy temu, sam doktorat obroniła w maju. W międzyczasie zdobyła stanowisko postdoc’a na uniwersytecie w Durham. Obecnie pracuje z Thanasisem Bouganisem i zajmuje się własnościami pewnych L-funkcji. Po roku będzie… szukać pracy. Ma jednak nadzieję na zatrudnienie na uczelni i dalszą pracę naukową.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress